Texas'da sevilen bir yüzme havuzu olan Jacob's Well, uzun süredir acımasız yaz sıcağından kaçmak için bir vaha görevi gördü ama şimdi kurumaya başladı.

Normalde bu kaynağın günde 4 milyon galon aktığını söyleyen Hays County Park Müdürü Jay Taylor,  "Şu anda sıfırdayız" dedi ve ekledi: "Ve gelecekte iyi görünmüyor."

Hays County yetkililerine göre, Wimberley'de bulunan Jacob's Well, adını 1850'lerin başında Teksaslı bir yerleşimcinin gelmesinden sonra aldı. Güzelliğinden etkilenen yerleşimci onu "Mukaddes Kitap devirlerindeki bir kuyuya" benzetti. 

Su yönetimi yetkililerine göre kuyu Haziran 2022'den beri yüzmeye kapalı ve bunun yakın zamanda değişmesi pek olası değil.

JAKOBS

Fotoğrafların gösterdiğine göre Jacob'ın suları çekilmiş, kavrulmuş kaya ve toprakla çevrili sulu bir mağaraya dönüşmüş.

The Watershed Association'a göre, uzun süreli kuraklık Jacob's Well'in kurumasına katkıda bulunuyor, ancak "Hızlı nüfus artışına uyum sağlamak" için yeraltı suyunun pompalanması da artıyor.

Kuyuyu korumak ve bakımını yapmak için çalışan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Watershed Association'a göre, uzun süreli kuraklık koşulları sorunun bir parçası, ancak tüm hikayeden uzak.

Jacob's Well

Watershed Derneği yakın tarihli bir sosyal medya gönderisinde, "Hızlı nüfus artışını karşılamak için" aşırı yeraltı suyu pompalamasının da önemli bir sorun olduğunu söyledi.

Donald Trump'a konuşma yasağı geldi Donald Trump'a konuşma yasağı geldi

Grup, toprak sahipleri, düzenleyiciler, yetkililer ve diğerleriyle bir çözüme yönelik çalışmak ve Jacob's Well'i "acil durum" olarak adlandırdığı durumdan kurtarmak için görüştüğünü söyledi.

Grup, "Topluluğumuz ve dünyanın dört bir yanından gelen birçok ziyaretçi, bu eski ve değerli kaynaktan gelen kristal berraklığında akan suyu bir kez daha görme arzusunu paylaşıyor" dedi. "Ancak, farkındalığı artırmak ve topluluğumuzu ve geliştiricilerimizi geliştirme tasarımlarının akifer sağlığı ve kaynak akışı üzerindeki etkilerini dikkate almaya teşvik etmek çok önemlidir."

Grup, bölge sakinlerini açık hava sulamayı durdurarak kalan suyu korumaya yardımcı olmaya çağırdı.

Bir kişi, “Belki gözyaşlarımız kuyuyu doldurur” yorumunu yaptı.

US Drought Monitor'e göre, Hays County'nin çoğu aşırı kuraklık koşulları altında.