Cumhuriyet gazetesinin iç işleyişine yönelik yapılan açıklamalarda, gazeteyi ele geçirmek için bir araya geldikleri iddia edilen bir grup içinde yer aldığı belirtilen Cumhuriyet gazetesinin sahibi olan Yenigün Şirketi'nin eski yöneticisi Adnan Aslan ile Cumhuriyet Vakfı üyesi Turan Karakaş'ın, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren "Word Danışmanlık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri" adlı bir şirkette ortak olduklarına dair bilgilere ulaşıldı.

Turan Karakaş'ın 2018 yılında Cumhuriyet Vakfı'na üye olduktan sonra, Word Danışmanlık Şirketi'nde ortaklık yapmış olan Adnan Aslan'ı Cumhuriyet gazetesini yöneten Yenigün Şirketi'nin yönetim kuruluna getirmek için yoğun bir şekilde çalıştığı ve bu çabaları sonucunda Aslan'ın söz konusu göreve getirildiği belirtiliyor.

İstersen durma! Cezası 1979 lira İstersen durma! Cezası 1979 lira

GAZETE YÖNETİCİLERİ SAVCILIĞA ŞİKAYETTE BULUNMUŞ  

Son bilgilere göre, Karakaş, Aslan ve diğer Cumhuriyet Vakfı üyeleri Barış Doster ve Birol Başaran, Cumhuriyet Vakfı ile Yenigün Şirketi'nde çoğunluğu elde etmek amacıyla çeşitli girişimlerde bulunmuşlar. Ancak bu girişimler Cumhuriyet gazetesi yöneticileri tarafından şikayet edilmiş, ancak savcılık tarafından soruşturmaya yer olmadığı kararı verilmiştir. Bunun üzerine, Adnan Aslan, Turan Karakaş ve Barış Doster, Cumhuriyet yöneticileri aleyhine Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ihbarda bulunmuşlar ve Vakıflar Genel Müdürlüğü de bu ihbarlar doğrultusunda soruşturma başlatmıştır.

YANILTICI YAYINLAR YAPILMIŞ

Bu süreç içinde, bu grup, Cumhuriyet gazetesi yöneticilerinin istifasını veya görevden alınmasını talep etmek amacıyla kamuoyunu yanıltıcı iddiaları internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden yaymışlardır.

DOLANDIRICILIK İDDİALARI 

Adnan Aslan ve Turan Karakaş'ın ortak oldukları Word Danışmanlık Organizasyon ve Tanıtım Hizmetleri şirketinin geçmişte Ahmet Kökler tarafından başkanlık yapıldığı bilinmektedir. Ahmet Kökler, Saadet Partisi'nden önce Kadıköy belediye başkanlığı için aday olmuş, ancak dolandırıcılık iddiaları nedeniyle istifa etmek zorunda kalmıştır. Aynı zamanda, Kökler'in Zimbabwe'de altın madeni işlettiği bilinmektedir.

BİR MEDYA VE HABER AJANSI KURMUŞLAR 

Adnan Aslan, geçtiğimiz aylarda Cumhuriyet gazetesinin sahibi olan Yenigün Şirketi'nden uzaklaştırıldıktan sonra, Oniki Punto adıyla bir medya ve haber ajansı şirketi kurmuştur. Şirket, bilişim, basın, yayın, web yayını ve haberleşme alanlarında faaliyet gösterecektir. Ayrıca, basın sektöründe, Cumhuriyet gazetesinin yönetimine çeşitli iddialarla istifa çağrısında bulunan Adnan Aslan ve onunla birlikte hareket eden grup ile ilişkilendirilen gazeteciler Tuncay Mollaveisoğlu ve Mustafa Büyüksipahi'nin bu şirket üzerinden çalışmalar yapacaklarına dair söylentiler bulunmaktadır.

Son olarak, Adnan Aslan'ın, İsmet İnönü'nün torunu Hayri İnönü'nün Şişli Belediye Başkanlığı döneminde danışmanlığını üstlendiği ve bu süreçte İnönü'ye yönelik "hakaret" ve "iftira" suçlarından mahkemeye çıkarıldığı bilinmektedir. Ayrıca, aynı dönemde Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Cemil Candaş'ın öldürülmesi olayı sonrasında Ali Adnan Aslan'ın savcılık tarafından ifadesinin alındığı bilinmektedir.