Erdoğan:"Enflasyonun ateşi düşmeye başladı"  Erdoğan:"Enflasyonun ateşi düşmeye başladı" 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 22 Haziran'da Artİstanbul Feshane'de açtığı ‘Ortadan Başlamak' adlı sergiye halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan soruşturma açıldı.

19 küratör ve 300 sanatçının katıldığı, 400'ün üzerinde yapıtın sergilendiği sergi, 22 Haziran'da açıldı. Açıldığı günden beri hedef gösterilen sergiye birçok saldırı girişiminde bulunuldu. Sergiyi basan gruplar, sergide cinsellik ve çıplaklık içeren fotoğrafların asıldığını, LGBT propagandasının yapıldığını öne sürdü. 

İsmail Saymaz'ın haberine göre, İBB, tepkiler karşısında geri adım atmadı ve sergiyi iptal etmedi. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve aşağılama' suçundan soruşturma açtı. Savcı Hakan Aksoy, İBB'ye gönderdiği yazıda, "'Ortadan Başlamak' isimli resim sergisinde sergilenen resimlerle ilgili" soruşturma açıldığını bildirdi.

SAVCI, ORGANİZASYONDAN SORUMLU KİŞİLERİN ADRESLERİNİ İSTEDİ
Aksoy, İBB'den serginin organizasyon ve düzenlenmesinde görev alanların isimlerini ve adreslerini istedi. Yazıda "'Ortadan Başlamak' isimli serginin organizasyon ve düzenlenmesinden sorumlu kişi/kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek, düzenlenecek evrakın ivedi olarak Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur” ifadeleri kullanıldı.