İstanbul'daki yüksek riskli bina sayısını açıklayan İBB Genel Sekreteri Buğra Gökçe, "İstanbul'da 1.2 milyon bina içerisinde 200 bin yüksek riskli bina bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Özgür Özel'den ittifak çağrısı! Özgür Özel'den ittifak çağrısı!

"ÖNCELİĞİMİZ DEZAVANTAJLI VATANDAŞLARIMIZIN YAŞADIĞI ALANLARI DÖNÜŞTÜRMEK"
"2002-2022 yılları arasında İstanbul'daki konut sayısı ve nüfus yaklaşık iki katına çıkarken TOKİ ve Emlak GYO eliyle yapılan sosyal konut oranı sadece yüzde 5!" diye konuşan Gökçe şunları kaydetti:

"Bu durum orta sınıfın kiralama ya da satılık konuta erişim şansını azaltıyor, dezavantajlı kesimler için barınma krizini büyütüyor. Buna bir de yabancıya gayrimenkul satışı, kiralanması ve dış göçlerle gelen nüfusun da arz edilen sınırlı konut stoğuna talip olmasını eklediğimizde yurttaşlarımız riskli konutlarını boşaltacak kiralık ev bile bulamaz hale geliyorlar… Konut sorununda temel önceliğimiz ise kamu arazilerini lüks konut üretimi için imara açmak değil, depremde yüksek risk taşıyan ve en dezavantajlı vatandaşlarımızın yaşadığı alanları dönüştürmek."

Olası İstanbul depremi için korkutan tablo: Yüzde 70'i artık yok! Olası İstanbul depremi için korkutan tablo: Yüzde 70'i artık yok!