Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlenen ve üreticiden tedarikçiye, perakendecilerden sektöre hizmet sunan firmalara kadar binlerce paydaşı bir araya getiren Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2023 etkinliği, "Birlik-Beraberlik" temasıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. Etkinlikte konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Hisarcıklıoğlu, sektörün ülke ekonomisinin barometresi ve istihdam fabrikası olduğunu dile getirdi.

Beşiktaş hisseleri uçtu Beşiktaş hisseleri uçtu

STANDART GRAMAJ UYGULAMASI GETİRMEYİ KONUŞMALIYIZ

Hisarcıklıoğlu, yerel marketlerin, özelikle geleneksel gıda perakendeciliği kanalının modernize olmasında çok önemli bir rol üstlendiğini belirterek, yerel zincirlerin, sağladıkları iş imkanlarıyla kadınların ve gençlerin iş gücüne katılımını da desteklediğini söyledi.

Sektörün yaşadığı sorunlara değinen Hisarcıklıoğlu, "'Private label' markalı ürünler, hem KOBİ'lerimizin büyümesini hem de markalaşmasını engelliyor. Sektörün kendi içinde de rekabetini bozuyor. Bir taraftan 'markalaş' diyoruz. Ama markalaşanın da paçasından tutuyoruz. Eğer bu işin önü alınmazsa milli bir sanayimiz kalmaz. Sanayicimiz ve üreticimiz taşeronlaşır." diye konuştu.

Düşük gramajlı ürünlerin de bir başka sorun olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Aynı ürün aynı ambalaj içinde ama düşük gramajla sunularak tüketici aldatılıyor. Bu esasında tüm sektörün yaşadığı bir sorun. Bunun önüne geçmek üzere, perakende satışa sunulan ürünlere 'standart gramaj uygulaması' getirmeyi konuşmalıyız." dedi.