Rus pilot Maxim Kuzminov Mi-8 helikopteriyle Ukrayna’ya kaçtı. Tüm teçhizatı da yanında götüren pilota  Ukrayna’ya  500 bin dolar verece.
Ukrayna'nın askeri istihbarat sözcüsü Andriy Yusov yaptığı açıklamada, Ukrayna televizyonunda paranın ulusal para birimi Grivna ile ödeneceğini söyledi ve diğer Rus askeri personelleri de aynı yolu izleyerek Kiev'in tarafına geçmeye çağırdı.

Nicolas Sarkozy hakkında hapis istemi Nicolas Sarkozy hakkında hapis istemi

28 yaşındaki Rus helikopter pilotu Maxim Kuzminov'un davası Ukrayna medyasında geniş çapta yer aldı.

Ukrayna sözcüsü Yusov, "Bir kez daha, savaş suçlusu olmak istemeyen Ruslar, lütfen teslim olun, Ukrayna tarafına geçin ve kendi onurunuzu ve vicdanınızı savunun, Putin rejimine karşı savaşın" çağrısında bulundu. Ukrayna istihbarat servisi, Ağustos ayında kamuoyuna açıklanan özel bir operasyonla Rus pilotu kaçmaya ikna etmişti.

Online haber sitesi Ukrainska Pravda'nın haberine göre, organize edilmesi biraz zaman alan operasyonda, Rus pilotun helikopterini Ukrayna topraklarına uçurması ve Ukrayna özel kuvvetlerinin beklediği Kharkiv'in doğu bölgesine inmesi yer aldı.

HELİKOPTERDEKİ İKİ PERSONEL ÖLDÜRÜLDÜ

Raporlara göre, helikopterde bulunan ve kaçma planından haberi olmayan iki Rus mürettebat teslim olmayı reddetti ve Ukrayna güçleri tarafından öldürüldü. Raporlara göre pilotun ailesi daha önce Rusya'dan kaçmıştı ve Ukrayna'da oldukları bildirildi.

Ukrainska Pravda'nın haberine göre, Ukrayna kuvvetleri için değerli bir satın alma olan Mi-8 helikopteri aynı zamanda Rus savaş uçakları için de yedek parça taşıyordu. Yusov, Salı günü pilotun ayrılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu sadece başlangıç, daha fazlası da gelecek" dedi. Yerel haber kaynağı Ukrayna Medya Merkezi'ne göre Yusov, Rus pilotun "kendi girişimiyle" Ukrayna ile temasa geçtiğini söyledi.

TANK KAÇIRMAK 100 BİN DOLAR

Ukrayna'da, uçak ve ağır silahlar gibi askeri teçhizatla kaçan Rus askerlerine yönelik resmi bir ödül listesi bulunuyor. DPA haber ajansının bildirdiğine göre, örneğin bir Rus tankı için ödül 100 bin dolar.