Türkiye'deki sağlık çalışanlarının zorlu koşullarda çalışmaları, şiddet olaylarına maruz kalmaları ve düşük ücretler nedeniyle yurtdışına gitmek için aldıkları "iyi hal belgesi" başvurularında yeni bir rekor kaydedildi.

Hızlı yaşlanan organlar bir testle tespit edilebilecek Hızlı yaşlanan organlar bir testle tespit edilebilecek

Ağustos ayında, ilk defa olarak 300 barajını aşan başvuru sayısı 315'e ulaştı. 2023 yılının ilk 8 ayında ise toplamda bin 964 kişi bu belgeyi almak için başvurdu.

Her geçen gün artan yoksulluk, yetersiz ücret artışları ve artan şiddet gibi sorunlar, sağlık çalışanlarının yurtdışına göç etme eğilimini hızlandırıyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), sağlık emekçilerinin yurtdışında eğitim veya çalışma amaçlı almak zorunda oldukları "iyi hal belgesi" için ağustos ayında yapılan başvuruların 300'ü aştığını açıkladı. TTB'nin verilerine göre, 2023 yılının ilk 8 ayında ise bu belgeyi alanların toplam sayısı bin 964'e ulaştı.

İYİ HAL BELGESİ NEDİR?

İyi hal belgesi, yurtdışına eğitim veya çalışma amacıyla giden kişilere verilen bir tür "temiz sicil belgesi" olarak kullanılır. Bu belge, kişinin diploma tescil bilgilerini ve Türkiye'de çalışırken disiplin cezası alıp almadığını içerir. Başvuru sahipleri, bu belgeyi ilgili yabancı ülke yetkililerine sunarak eğitim veya çalışma izni alabilirler.