Son yıllarda Türkiye'de doktorların yurtdışına göç etmeleri tartışma konusu olurken, Avrupa'dan gelen dikkat çekici bir veri ülkenin sağlık sektöründeki zorluklarına ışık tutuyor.

Türkiye, doktor sayısı bakımından Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya'nın ardından Avrupa'da beşinci sırada yer alıyor, ancak bu sadece bir hikayenin başlangıcı.

2021 yılı verilerine göre Türk vatandaşları yılda ortalama 8 defa doktora muayene olmak için gidiyorlar. Bu, Türkiye'yi Avrupa ülkeleri arasında en sık doktora giden topluluklardan biri yapmaktadır. Ancak, Türkiye'nin nüfusu göz önüne alındığında durum tamamen değişiyor.

İşte öksürüğe iyi gelen öneriler İşte öksürüğe iyi gelen öneriler

Euronews'te yer alan bir habere göre, kişi başına düşen doktor sayısı açısından Türkiye Avrupa'da son sırada yer alıyor. AB İstatistik Ofisi Eurostat'ın 2021 verilerine göre, Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen doktor sayısı 2 ile 11 arasında değişiyor. Slovakya, kişi başına 11 doktor ile ilk sıradayken İsveç, sadece 2.3 doktor ile son sıradadır. Türkiye ise yılda ortalama 8 kez doktora gitme alışkanlığıyla, 29 Avrupa ülkesi arasında beşinci sıradadır. Almanya, 9.6 kezle ikinci sırada yer alırken Macaristan (9.4 kez) ve Hollanda (8.6 kez) Türkiye'yi takip eder.

Bu büyük farklılık, muayene sayısının ülkeden ülkeye değişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporuna göre, muayene sayısındaki bu farklılıkların arkasında çeşitli nedenler bulunabilir. Bazı ülkelerde hemşireler ve diğer sağlık görevlileri daha fazla rol alarak doktorlara olan gereksinimi azaltabilirler. Örneğin, İsveç ve Finlandiya'da bu durum örneklenebilir. Ayrıca, doktorların hasta başına ücret aldığı ülkelerde daha fazla doktor olma eğilimindedir. Örneğin, Slovakya ve Çekya bu kategoriye girer.

2021 yılında Türkiye'de toplam hekim sayısı 183 bin 569 iken, Almanya 377 bin hekimle listenin başında yer almaktadır. Ancak asıl önemli olan, kişi başına düşen doktor sayısıdır. Bu açıdan bakıldığında, Türkiye'de 100 bin kişiye 218 doktor düşmektedir ve bu, Avrupa'da en düşük orandır. Karşılaştırmak gerekirse, Yunanistan'da bu oran 629 doktor ile zirvededir. Diğer bazı ülkelerde ise 100,000 kişiye düşen doktor sayısı şöyledir: Portekiz 562, Norveç 516, Almanya 453, İtalya 411, Hollanda 390, Belçika 325 ve Fransa 318.

Türkiye'de, doktorlar ve diğer sağlık görevlileri şiddet olaylarına sık sık maruz kalmaktadır ve bu da sağlık sektöründeki sorunları artırmaktadır. Son yıllarda Türk doktorların yurtdışına göç etme eğilimi de artmıştır, ve genellikle tercih edilen ülke Almanya olmuştur. Bu, Türkiye'nin sağlık sistemindeki zorlukların altını çizen önemli bir gelişmedir.