HDP'nin Seçim İşleri Komisyonu Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Emirali Türkmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun partiler üstü bir ittifak kurma amacını açıkladığı çağrısına dair yorumda bulundu. Türkmen, "İttifaklar meselesini bugünden tartışmanın yanlış olduğu kanaatindeyim" dedi.

Duvar'dan Ceren Bayar'ın habere göre, Türkmen, parti olarak seçim sonrasında gerçekçi bir değerlendirme yapmaya çalıştıklarını belirtti. Geçmiş seçim sonuçlarını ve son genel seçimleri bu değerlendirmenin bir parçası olarak gördüklerini ifade eden Türkmen, geleceğe yönelik eğilim oluşturmadan önce sağlıklı bir geçmiş seçim muhasebesi yapmanın gerektiğini söyledi. Bu sebeple ittifaklar meselesini şu an tartışmanın doğru olmadığını belirtti.

Türkmen, HDP'nin "tek adam ve saray rejimine" karşı mücadelesinden vazgeçmediğini ve üçüncü yol siyasetini güçlendirmeye devam edeceklerini vurguladı. Seçimlerin önemli olduğunu ancak önce örgütlenme, toplumsal mücadele ve halkın taleplerini sahiplenme gerektiğini belirtti. Türkmen, ittifak konusunun zamanı geldiğinde tartışılacağını ifade ederek, her türlü ortak mücadele arayışının önemli olduğunu dile getirdi.

Türkmen, parti olarak yaz boyunca süren halk toplantılarında ve konferanslarda seçimleri ve ittifakları uzun süre tartıştıklarını ve bu konuların önümüzdeki konferanslarda da önemli gündem maddeleri olacağını söyledi. İttifak olup olmayacağı veya nasıl bir şekilde olabileceği gibi soruların cevaplarının yeni dönemde parti yöneticileri tarafından verileceğini ifade etti.

Mansur Yavaş'tan sokak köpekleri açıklaması Mansur Yavaş'tan sokak köpekleri açıklaması

Türkmen, geçmiş seçim deneyimlerine de değinerek, önemli olanın HDP'nin politik çizgisini büyütmek olduğunu ve bu çizgiyi benzer siyasal çizgilerle genişletmeyi öncelik olarak gördüklerini sözlerine ekledi.