Güney Kore'nin en büyük hava yolu şirketi Korean Air, bu hafta İsrail'in başkenti Tel Aviv'e yapılacak uçuşları "İsrail-Filistin çatışmasından kaynaklanan güvenlik endişeleri" gerekçesiyle iptal etti.

İsrail'den Güney Kore'ye olan dönüş uçuşlarına devam eden firma, Tel Aviv'deki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'nın durumunu gözden geçirdikten sonra dönüş uçuşlarına devam edip etmeyeceğine karar vereceğini bildirdi.

Hollanda Kraliyet hava yolu şirketi KLM de İsrail'e yapılacak uçuşların, 12 Ekim'e kadar askıya alındığını kaydetti.

Hindistan hava yolu şirketi Air India, İsrail uçuşlarının 14 Ekim'e kadar askıya alındığını açıklarken, Norveç'e ait hava yolu firması Norwegian Air da uçuşların 15 Ekim'e kadar iptal edildiğini aktardı.

Macaristan merkezli düşük maliyetli hava yolu şirketi Wizz Air, yaptığı açıklamada, İsrail yönündeki uçuşları yeni bir emre kadar durdurduğunu belirtti.

İsrail'den savaşa dev bütçe İsrail'den savaşa dev bütçe

İsrail uçuşlarını 14 Ekim'e kadar askıya alan Alman hava yolu firması Lufthansa, ilgili kararın "İsrail'deki durumun yoğun bir şekilde analiz edilmesinin ardından" alındığını vurguladı.

İngiltere'nin önde gelen hava yolu şirketlerinden British Airways (BA), EasyJet ve Virgin Atlantic de İsrail ve Filistin'de yaşanan son gelişmelerden sonra İsrail'e yapılan uçuşlarda düzenlemelere gitti.

Virgin Atlantic, bugün İngiltere'nin başkenti Londra ile Tel Aviv arasında yapılması planlanan tüm seferleri iptal ettiğini açıklarken, yarın da bu güzergahtaki uçuşların bir kısmını askıya aldığını kaydetti.