Harika bir yaz mevsimi bizi bekliyor... Güneş, kum, deniz, havuz haftalar boyunca vazgeçilmezimiz olacak. Bunun yanı sıra bisiklet, treking gibi etkinlikler de bizi çağırıyor tabi cildimizi koruduğumuz sürece. 

Cildin korunması için güneş kremi olmazsa olmazdır. Ancak tüm güneş kremleri aynı değildir; özellikle de kimyasal güneş kremi ile mineral güneş kremi arasında farklılıklar vardır.

Kimyasal güneş kremi, uygulama kolaylığı ve estetik çekiciliği nedeniyle uzun süredir birçok kişi için tercih edilen seçenek olmuştur. Ancak mineral güneş kremi aslında daha iyi bir seçenek olabilir. Bilmemiz gerekenleri öğrenmek için Arizona'daki Banner MD Anderson Kanser Merkezi'nde dermatolog olan Dr. Jordan Abbott ve kurul onaylı dermatolog ve UCLA Health'te burslu eğitim almış dermatolog Dr. Emily Newsom uzmanlarla konuştuk. 

MİNERAL GÜNEŞ KREMİ NEDİR? 

Güneşten koruyucular, üründeki filtre tipine, UV korumasını sağlayan aktif bileşene bağlı olarak kimyasal veya mineral olarak tanımlanır. Kimyasal güneşten koruyucular, bu bileşenler ve emildiklerinde neler yapabilecekleri nedeniyle bazı incelemelere tabi tutulmuştur. Abbott, "Şu anda ABD'de 14 FDA onaylı kimyasal filtre var, ancak yurtdışında çok daha fazlası var. Kimyasal güneş kremleri, kişinin kan dolaşımına çok az miktarda sistemik absorpsiyona sahiptir. Bu bulgu çok dikkat çekti, ancak şu anda bu eser miktarın sorunlu olduğu bilinmiyor” diyor. Ayrıca, "Ayrıca, gerçekten hassas bir cilde sahipseniz, kimyasal güneş kremlerinin reaksiyona neden olma olasılığı daha yüksektir" diye de ekliyor.

GÜNEŞ KREMİNİN SÜRESİ DOLAR MI?

Güneş kreminin süresi dolar mı? Bu yaz cildinizi UV ışınlarına karşı korumak için bilmeniz gerekenler.

Mineral güneş kremleri cilt tarafından emilmez ve aynı zamanda güvenli ve etkilidir. Aktif bileşenleri genellikle titanyum dioksit veya çinko oksittir.

Newsom, mineral güneş kreminin fiziksel güneş kremi olarak adlandırılabileceğini çünkü fiziksel bir engelleyici olduğunu söylüyor. "Gerçekten çok iyiler çünkü UV'yi emen kimyasal güneş kremi yerine UV'yi yansıtıyorlar" diye açıklıyor.

DERMATOLOGLARIN ÖNERİSİ

Mineral güneş kremi, kimyasal güneş kremine bir alternatiftir, ancak birçok kişi aradaki farkı anlamıyor.  Uzmanlar, birçok kişinin neden mineral güneş kremini tercih ettiğini açıklıyor. Newsom, mineral güneş kreminin kimyasal güneş kreminden biraz daha etkili olduğunu söylüyor. “Biraz daha geniş kapsama alanına sahipler” diyor. Ancak hem Abbott hem de Newsom, bazılarının mineral güneş kremi uygulaması ve estetiği hakkında endişeleri olabileceğini dile getirdi. "Güvenli ve etkilidirler, ancak bu formülasyonların daha kalın, opak doğası nedeniyle insanların uygun miktarı uygulama olasılığı daha düşüktür. Bununla birlikte, son yıllarda mineral güneş kremleri çok yol kat etti ve artık hafiflik hissi veren ve kolaylıkla uygulanan çok sayıda ürün var" diye açıklıyor Abbott.

EKSİLERİ NELER?

Newsom, “İnsanların bu konuda (mineral güneş kremi) sevmediği ana şey, oldukça beyaz olabilmesi, bu nedenle, özellikle renkli ciltlerde çok iyi sürtünmemesidir. Çekici olmayan ve iyi görünmeyen bir gri renk tonu oluşturabilir. Ama şimdi renkli mineral güneş kremleri var. Bu yüzden makyaj gibi görünüyorlar ama değiller, size makyajın kapsamını vermiyorlar, ama temelde beyaz dökümü alıyor.

Kimyasal güneş kremleri de bu duruma dahil edilmiştir. Newsom, çok güvenli oldukları için mineral güneş kremleri kullanarak bundan kaçınabileceğinizi söylüyor.

Hangi güneş kremini kullanmak isterseniz isteyin, yeteri kadar kullandığınızdan emin olun. Newsom, her uygulama için en az 30 SPF içeren bir “shot bardağı dolusu” güneş kremi önerdiğini ve birkaç saatte bir yeniden uygulamanız gerektiğini söylüyor.