Hamas'ın siyasi liderlerinden Halid Meşal, İsrail'in Filistin'e yönelik devam eden operasyonları sonrasında ilk kez bir açıklama yaptı.

Meşal, 7 Ekim'de Kassam Tugayları tarafından gerçekleştirilen operasyondan kendisinin haberi olmadığını ve televizyondan öğrendiğini belirterek, "Öncelikle size ve Türkiye'dekilere hoş geldiniz diyorum. Saha ile ilgili bilgiler ihtisasa göre dağılır. Askeri direniş tugayları vardır. Saha ile ilgili planları onlar alırlar. Siyasi kararları ise bizim yönetimimize bağlıdır. 7 Ekim'de olanlar sahada olanlarla ilgiliydi. Hamas hareketinin genel stratejisi dahilindeydi. İşgalden kurtarmaya yönelik bir adımdı. Tek başımaydım sabah namazından çıkmıştım. Haber geldi ve televizyonlar paylaştı, biz de bu şekilde haberdar olduk. İlk başta kimin gerçekleştirdiğini bilmiyorduk sonrasında detayları biz de öğrendik. Sonrasında da Hamas üyeleri toplantıya çağrıldı" dedi.

İsrail, Cebaliye Mülteci Kampı'nı vurdu, 100'den fazla can kaybı var İsrail, Cebaliye Mülteci Kampı'nı vurdu, 100'den fazla can kaybı var

"İSRAİL'İN CİNAYETLERİNE KARŞI DOĞAL BİR TEPKİYDİ"

Aynı zamanda Meşal, olayların 1948 yılından bu yana süregeldiğine ve operasyon öncesinde istişarelerin yapıldığına, herkesin bu adımlarda mutabık kaldığına vurgu yaparak, "Bu adım İsrail'in Mescid-i Aksa içinde gerçekleştirdiği cinayetlere karşı doğal bir tepkiydi. İsrail, Mescid-i Aksa'nın içindeydi" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE İSRAİL'E 'DUR' DEMELİ"

Habertürk'ten Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtlayan Meşal, Filistin topraklarının sadece Filistin'e ait olmadığını, bunun tüm İslam aleminin meselesi olduğunu belirterek, İsrail'in gerçekleştirdiği cinayetlere Türkiye'nin de müdahale etmesi gerektiğini ifade etti ve "Türkiye, İsrail'e, 'Dur' demeli" dedi.

REHİNELERİN DURUMU 

Daha önce rehinelerin teslim edilip edilmeyeceği konusunda merak edilen bir soruya Meşal, rehinelerin başka ülkelerin vatandaşı olmasının bir önemi olmadığını, vatandaşlığın bu durumda önemli olmadığını, asıl meselenin işgalci askerler olduğunu söyleyerek, "ABD vatandaşı olanlar var diyorlar, ben bunların kimliğini bilmiyorum, bunu incelemek gerekir" şeklinde yanıtladı.

HİZBULLAH OPERASYONLARA KATILACAK MI? 

Hizbullah'ın da operasyonlara katılma ihtimalinin konuşulması üzerine Meşal, Mescid-i Aksa'nın üç dini başkentten biri olduğuna vurgu yaparak, "Filistin sadece Filistinlilerin vatanı değildir. Burası mukaddes bir topraktır. Üç dini başkentten birisidir Mescid-i Aksa. Müslümanların ilk kıblesidir" dedi.

"DÜNYA BİZE KARŞI OLUP İSRAİL'İN YANINDA DURUYOR"

Son olarak, Hamas'ın yalnızca işgalcilerle savaştığını dile getiren Meşal, dünyanın onlara karşı durduğunu ve İsrail'in yanında yer aldığını ifade ederek, "7 Ekim'den önce ABD terör listesine eklemişti, Avrupa da öncesinde eklemişti. Daha önce ne yaptı Hamas? Kimlerle savaşıyor? İşgalcilerle. Uluslararası hukuka göre Hamas hak sahibi, Filistin halkı hak sahibi. Fakat tüm bunlara rağmen dünya bize karşı durup, İsrail'in yanında duruyor" şeklinde konuştu.