Teksas'ın sakin bir kasabası olan Coffee City, sıra dışı bir olayla sarsıldı. Sadece 250 kişinin yaşadığı ve 5 kişiye bir polis düşen bu kasabada, toplamda 1 milyon dolardan fazla trafik cezası kesildiği ortaya çıktı. Bu durum, kasabanın belediye meclisini harekete geçirdi.

MEMURLARIN YARISI SABIKALI

Bölgenin yerel haber kanalı KHOU-TV tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu yüksek miktarlı cezaların geçtiğimiz yıl içinde verildiği belirtildi. Araştırmada, Bilgi Edinme Özgürlüğü yasası kapsamında alınan personel kayıtlarına dayanılarak, polis departmanındaki 50 memurdan yarısının "daha önceki görevlerinden uzaklaştırıldığı, rütbelerinin düşürüldüğü, işten çıkarıldığı veya onursuz bir şekilde ayrıldığı" tespit edildi.

ŞEF DAHİL POLİSLERİN HEPSİ KOVULDU

ABDPost'un aktardığına göre, bu iddiaların kasaba halkı tarafından duyulmasının ardından, Coffee City belediye meclisi olağanüstü bir toplantı düzenledi ve polis şefini görevden aldı. Ancak ilginç olan, sadece şefin değil, tüm polis departmanının işine son verilmesi oldu.

Teksas'ın kuzeydoğusundaki bu küçük kasabanın belediye başkanı Jeff Blackstone, tüm departmanın kapatılması kararının ardından yaptığı açıklamada, "Farkında olmadığımız bazı şeyler vardı ve bu gerçekten gözlerimizi açtı. Hızla yapılması gereken büyük değişiklikler var" dedi.

Belediye başkanlığının resmi sitesinden yapılan açıklamada da, "Emniyet Müdürümüz ve kentin yedek memur programlarına yönelik son iddialardan haberdar olduktan sonra, belediye meclisi ve ben, Şef Portillo'yu otuz gün süreyle görevden uzaklaştırmayı gerekli gördük. Bu süre zarfında konuyu hem kendi içimizde soruşturacağız hem de bulgularımızı teyit etmek üzere bağımsız bir araştırma şirketinden danışmanlık alacağız. Biz bu sorunu çözmeye çalışırken gösterdiğiniz sabır için teşekkür ederiz" denildi.

Teksas'ın bu küçük kasabasında yaşanan bu olay, kamuoyunda büyük bir şaşkınlık yaratırken, kasaba halkı ve yetkililer, sorunun hızla çözülmesi için çaba harcamaya devam ediyor.

BM'den 'Hamas' açıklaması: İsrail'in yaptığını haklı çıkarmaz BM'den 'Hamas' açıklaması: İsrail'in yaptığını haklı çıkarmaz

YENİ ŞERİF İLANI

Haberde aktarılana göre, Coffee City belediye yetkilileri, şu anda yeni bir şef arayışı içinde ve yeni şef atanana kadar kolluk kuvvetlerine yapılacak çağrıların komşu şerif yardımcıları tarafından yanıtlanacağı belirtildi.

Kasaba sakinleri ise yaşanan olayların ardından cezalarının silinmesini beklerken, yeni şefin atanması ve halkla daha iyi bir ilişki kurması umut ediliyor.