Ali Fuat Duatepe yazıyor…

BAZI HAKEMLERE KUMPAS MI KURULDU?

TFF’nin hakem danışmanlığını Hugh Dallas, hakem fitness eğitimciliğni Werner Helsen, VAR eğitim danışmanlığını ise Pawel Gil yapıyor. Yani aslında birilerince yere göğe sığdırılamayan Türk hakemliği yabancılara emanet edilmiş durumda. EURO 2024 elemelerinde 9 Grup'ta oynanan 40 maçta hiç bir Türk hakeme görev verilmemiş olmasını nasıl açıklayacağız? Neyse biz gelelim skandala.

WhatsApp Görsel 2023-09-23 saat 10.32.04

Yapılan ilk testte başarılı olamayan Neslihan Murat Dağı, Mustafa Kürşad Filiz, Ferdi Karadoruk, Ata Yıldırım, Burak Cansız sınava gelir. Ali Saygın Ögel ve Ekrem Kan telafi koşusuna katılmaz. Parkura gelen hakemler ilginç bir durum gözlemlerler. Parkurun hazırlanmasında yönetmeliklere aykırı davranılmıştır. FIFA atletik test protokolünde açık olarak, "Her koşunun sonunda, her hakem düdük çalınmadan önce 'yürüyüş alanına' girmelidir. Yürüyüş alanı, 75 metre çizgisinin 1,5 metre öncesi ve 1,5 metre gerisinde bir çizgi ile işaretlenmiştir."

WhatsApp Görsel 2023-09-23 saat 10.32.05

İngilizce tam metin şöyle: "At the end of each run, each referee must enter the ‘walking area’ before the whistle. The walking area is marked out with a line 1.5m before and 1.5m behind the 75m line. (https://www.fifa.com/about-fifa/official-documents)

TFF hakem fitness eğitimcisi Werner Helsen, iddialara göre hem 1.5 metrelik havuzu kurmuyor, hem bitiş düdüğünde basanları  başarılı sayması gerekirken bunların tam aksini yapıyor. Düdük sesi duyulmadan hakemlere "başaramadınız" diyor. Testler başlamadan bir hakem durumu farkedip oradaki görevliye uyarıda bulunuyor. Görevli ise kendilerine bu şekilde talimat verildiğini söylüyor. Sezon başındaki koşuda 73.5 metreye kurulan parkurda 1.5 metre dinlenme havuzu yönetmeliğe uygun şekilde kuruluyor. Bu koşunun telafisinde 75 metreye kuruluyor ve havuz yok. Bu haliyle yapılan telafi koşusu eşitlik ilkesine aykırılık teşkil ediyor. Hakemler test alanından ayrılmadan durum tespiti yaparak, "telafi koşusunun sonuçlarının geçersiz sayılması" için dilekçelerini yazdılar. Şimdi beklenen yönetmeliğe aykırı bu sınavın iptal edilmesi, hatta testin bağımsız gözlemcilere açık şekilde yapılması.

CgEZbGoW_400x400

Bazı kaynaklara göre ise bu sınav bazı hakemlere "klasman düşürme" yaptırımı uygulamak için özel olarak düzenlendi. Bu kaynaklar Helsen'in devamlı Türk hakemlerini kötüleyen bir tavır içerisinde olduğunu iddia ediyor. Helsen son hakem seminerinde, UEFA hakem konvansiyona dahil edilmiş ülkeler sıralamasında Türk hakemliğinin fiziksel yönden en sonuncu olduğunu öne sürmüştü.

Hasan Arat: Serdal Adalı kardeşimdir, öyle kalacak Hasan Arat: Serdal Adalı kardeşimdir, öyle kalacak

Bu arada meraklısına kısa bir not: Futbolda hakem sıkıntısı başladı. 250'den fazla hakem ayrıldı. Gençler, akraba-baba/oğul-eş/dost ilişkileri nedeniyle önleri kesildiği için mesleği bırakıyor. Yakında alt liglerde maçları yönetecek hakem bulunamayacak. Hakem savunucusu gibi görünüp bu duruma zemin hazırlayanlar ise hala ortada.