Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin-el KassamTugayları'nın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik 'Aksa Tufanı' operasyonu başlatmasının ardından İsrail, Gazze'de sivillere bomba yağdırmaya başladı.

Günlerdir İsrail'in saldırılarına karşı pek çok kesimden tepkiler geldi, dünyanın pek çok noktasında bu saldırılar protesto edildi.

Ancak Habertürk Dış Haberler Editörü Saime Toktaş'ın, Hamas'ın eylemlerini “terör”, İsrail'in bombardımanı için “karşılık” ifadelerini kullanınca tepkilerin odağı oldu.

Toktaş, "Aksa Tufanı Operasyonu" için "7 Ekim'de yaşanan, terörist bir eylemdi" dedi.

İsrail'in Gazze'deki sivil katliamını ise "karşılık" olarak tanımladı.

Toktaş'ın yaptığı açıklama büyük tepki uyandırdı.

Sosyal medyada yüzlerce kullanıcı bu sözlere tepki gösterirken Habertürk sunucusu Mehmet Akif Ersoy, meslektaşı Saime Toktaş'a şu sözlerle yanıt verdi:

"Ortada bir savaş yok. İsrail Gazze’de katliam gerçekleştiriyor. Şayet bir terörizmden söz edeceksek, 30 gündür devlet eliyle yapılıyor."

"DERHAL SAHADAN ÇEKİYORUZ"

Sosyal medyada ise Habertürk listenin başına taşınırken özür dilenmesi için çağrı yapıldı.

Yaşananların ardından Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yeşilkaya, Saime Toktaş'ı sahadan çektiklerini duyurdu.

Yeşilkaya şunları yazdı:

"Habertürk olarak İsrail’in Gazze’ye saldırılarında tavrımız ve editöryal politikamız çok nettir. Gazze’ye yönelik insanlık dışı katliamları sürecin ilk günlerinden itibaren kamuoyuna aktarırken kullandığımız dil konusunda da büyük bir hassasiyet gösterdik. Göstermeye de devam edeceğiz. Bu bağlamda muhabirimizin sarf ettiği cümleleri kabul edilemez buluyor ve kendisini derhal sahadan çekiyoruz."

Yeşilkaya aynı zamanda gazeteci Nevzat Çiçek'in olaya ilişkin bir tweetini paylaştı.

Nevzat Çiçek şunları yazdı:

"Gazze Şahitliğimi burada belirtmem lazım

Habertürk Dış Haberler Editörü Saime Toktaş'ın '7 Ekim'de yaşanan terörist bir eylemdi, siviller öldürüldü.' sözleri sonrası Habertürk, ilgili çalışanını bölgeden geri çekme kararı aldı.

Son dakika! AA kameramanı Gazze'de hayatını kaybetti Son dakika! AA kameramanı Gazze'de hayatını kaybetti

"LİNÇ EDİLMESİ DOĞRU DEĞİL"

Meslektaşımız, Saime Toktaş daha sonra yaptığı açıklamada 'Herkese hemen bir durumu düzeltmek isterim. En başından beri İsrail’in sivil saldırılarına karşı net duruşumu ve katliâm yaptığını, insan hakları hukukunu ve savaş hukukunu çiğnediğini söyledim. Söylemeye devam ediyorum. Yayında savaşın başlama sürecini  hatırlatırken yanlış anlaşılmaya dönük bir anlam çıkmış. Ancak konuşmanın bütününe bakınca niyetimin ne olduğunu daha iyi anlarsınız.. Diğer yayınlarımda da ısrarla Filistin halkının yanında durdum, benim için aksi mümkün değil zaten Şimdi bu açıklamayı yapmak zorunda kalmak çok üzücü… Çünkü ben o saldırdığınız kişi değilim'  dedi. Ben Saime hanımla çalıştım ve açıklamalarının samimiliğine inanıyorum. Linç edilmesi doğru değil."

Çiçek, Yeşilkaya'nın "Habertürk olarak İsrail’in Gazze’ye saldırılarında tavrımız ve editöryal politikamız çok nettir." açıklamasını ve Saime Toktaş ile ilgili kararı anımsatarak "Ben Gazze saldırıları başladığı günden itibaren Habertürk’teki arkadaşların duygularına, haberlerine ve yayın politikalarındaki hassasiyetlerine şahidim.O nedenle bu konuda kendilerinden Allah razı olsun. Çok şeyi anlatmaya ve anlaşılmasına vesile oldular" dedi.

"GAZZE'DE YAŞANANLARI NASIL DURDURABİLİRİZ, NASIL DÜNYAYA DUYURABİLİRİZ"

Nevzat Çiçek son olarak şunları kaydetti: Hepimiz bu mesleği yapıyoruz  sahanın zorluğundan, duygusal yoğunluktan , yorgunluktan ufak kazalar, anlatım bozuklukları  yaşanıyor. Habertürk’ün  şu ana kadar sergilediği hassasiyeti bundan sonrada sergileyeceğinden şüphem yok. O nedenle en ufak 'kazada' linç etmek doğru değildir. Bazı meslektaşlarımızın başka hesapları olabilir ama onu kavgası burada verilmemelidir. Gazze’de yaşananları nasıl durdurabilir ve bunu nasıl dünyaya anlatabiliriz onun derdine düşmeliyiz"