Aykırı haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak, Ajans Muhbir hesabının editörü Süha Çardaklı ve Haber Report'un muhabiri bu sabah gözaltına alındı.

Aykırı ve Ajans Muhbir'in X hesabından yapılan paylaşımlarda şu ifadelere yer verildi:

Söz konusu isimlerin neden gözaltına alındığına dair resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, Ankara merkezli başlayan operasyonun odak noktası olduğu belirtiliyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre, açık kaynak araştırmalarında internet ve sosyal medya platformlarında nefret söylemi içeren, 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' ve 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' niteliğinde paylaşımların tespit edilmiş olduğu belirtildi.

Söz konusu sosyal medya paylaşımlarının içeriğiyle ilgili iddiaların gerçekliğinin araştırılabilmesi amacıyla şüpheliler hakkında Türk Ceza Kanunu'nda yer alan 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' ve 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçlarından soruşturma başlatılmıştır.

27 ŞÜPHELİYE GÖZALTI KARARI

Suçların işleniş şekli ve olayın özellikleri itibarıyla toplu suç kapsamında olduğu değerlendirilen eylemler sebebiyle; Ankara, Hatay, Antalya, Samsun, Kahramanmaraş, Sakarya, İzmir, Siirt, Şanlıurfa, Tokat, Edirne, Bursa ve İstanbul'da bulunan 27 şüpheli hakkında gözaltı kararları verildi.

CİNSEL SALDIRI DAVASI

Aykırı haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak "cinsel saldırı" suçundan yargılandığı davada Temmuz 2022'de 2 yıl hapis cezasına çarptırılmış, mahkeme cezayı "iyi hal indirimi"yle 1 yıl 8 aya indirmiş ve ertelemişti.