Winnemucca'daki kongre merkezine gelen birçok kişi, özel güneş gözlükleri ve teleskoplarla güneş tutulmasını izledi. 77 yaşındaki Ralph Merletti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hayatım boyunca güneş tutulmalarını takip ettim." dedi. Babasının 1965 yılında doğum gününde hediye ettiği teleskopuyla bugüne kadar 10 güneş tutulmasını izlediğini belirtti.

Pasifik zaman diliminde saat 09.13'te başlayan bu özel tutulma, Oregon, Nevada, Utah, New Mexico ve Teksas eyaletlerinde gözlendi. Ayrıca California, Idaho, Colorado ve Arizona'nın belirli bölgelerinden de izlendi.

NASA CANLI YAYINLADI

İsrail'den savaşa dev bütçe İsrail'den savaşa dev bütçe

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Güneş tutulması sırasında Güneş ışığının Dünya'nın "iyonosfer" adı verilen atmosfer tabakasını nasıl etkilediğini incelemek için üç sondaj roketi fırlatacağını açıklamıştı.

BİR SONRAKİ TUTULMA 2046'DA

Bir sonraki halkalı Güneş tutulması 2046 yılında bekleniyor. Bu tür bir tutulma, Ay'ın yörüngesi içinde Dünya'dan en uzak noktada gerçekleşir ve Güneş'i tamamıyla kapatamaz, bu nedenle "ateş çemberi" olarak adlandırılır. Tutulma başladığında, Güneş bir hilal şeklinde görünür.