Türkiye Cumhuriyet Merkez Merkez Bankası'nın (TCMB) 21 Eylül Perşembe günü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararı ve açıklamaları büyük bir önem taşıyor.

Piyasalar, TCMB'nin faiz artırım sürecine devam edeceğini ve politika faizini artıracağını öngörüyor.

NE OLMUŞTU?

Merkez Bankası (MB), Haziran ve Temmuz aylarında toplamda 900 baz puanlık faiz artışı yaparak politika faizini yüzde 17,5'e çekmişti. Ancak enflasyonun beklentilerin üzerinde seyretmesi ve TL'nin değer kaybı nedeniyle faiz artışları devam ediyor.

Merkez Bankası, beklentinin altında kalan faiz artışının ardından ağustos toplantısında gaza bastı.

Enflasyondaki hızlanma nedeniyle de Ağustos ayındaki 750 baz puanlık artışla politika faizi yüzde 25'e yükseltildi. 

Fakat yapılan faiz artışı, vergi artışları ve TL’nin değer kaybı sebebiyle yükselen enflasyonun yanında beklentilerin oldukça altında kaldı. 

MB'nin yüzde 25'lik faiz artırımına gitmesi, iki hafta önce açıklanan Orta Vadeli Program’daki (OVP) 2023 yıl sonu enflasyon hedefi olan yüzde 65, 2024 sonu için yüzde 33’lük enflasyon beklentilerinin belirgin düzeyde altında kaldı. 

Öte yandan Merkez Bankası'nın geçen ayki faiz kararı açıklamasında faiz artışlarının devam edeceği mesajını vermiş ve “Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir” denilmişti.

EKONOMİSTLERİN FAİZ TAHMİNLERİ

Sözcü'de yer alan habere göre; Merkez Bankası'nın bu haftaki faiz kararı öncesinde ekonomistlerin beklentileri şu şekilde:

Reuters Anketi: Reuters anketine katılan 16 ekonomist, politika faizinde artış bekliyor ve beklentiler yüzde 27,5 ile yüzde 31 arasında değişiyor. Ankette iki ekonomist 600 baz puan, dokuz ekonomist 500 baz puan, bir ekonomist 400 baz puan ve iki ekonomist ise 250 baz puan artış bekliyor. Anketteki ortalama beklenti, faizin yüzde 30’a yükseltilmesi yönünde.

AA Finans Anketi: AA Finans'ın anketine katılan 19 ekonomist, politika faizinde medyan olarak 500 baz puan artırım bekliyor. Ankete katılan ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 27,50 ile yüzde 31,00 arasında değişiyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı yüzde 36,00 olarak belirlendi.

Foreks Anketi: Foreks Haber anketine katılan 24 ekonomist, politika faizinde artış bekliyor ve medyan beklenti 500 baz puan artırım yönünde. Ankette, 2023 yıl sonuna ilişkin görüş veren 22 ekonomistin medyan faiz tahmini yüzde 35,00 olarak açıklandı.

Bloomberg Anketi: Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi, ortalama olarak 500 baz puanlık artış yönünde.

Barclays Tahmini: Barclays analistleri, piyasadaki genel beklentilerin aksine bu hafta TCMB'den 250 baz puanlık sınırlı bir faiz artışı bekliyor. Analistler, "TCMB bankalar, şirketler ve hane halkı üzerindeki etkisini sınırlamak için sıkılaştırma döngüsünü daha kademeli bir şekilde sürdürmeyi tercih edecektir" ifadesini kullanarak daha kademeli artışlar beklediklerini belirttiler.

JPMorgan Tahmini: JPMorgan, TCMB'nin eylül ve ekimdeki toplantılarda 500'er baz puanlık faiz artışı yapmasını bekliyor. Banka, özellikle önden yüklemeli faiz artışlarını tahmin ediyor.

Morgan Stanley Tahmini: Morgan Stanley, Orta Vadeli Program'ın açıklanmasının ardından 2023 sonu için politika faizi beklentisini yüzde 30'dan yüzde 35'e yükseltti.

Standard Chartered Tahmini: İngiliz banka Standard Chartered, TCMB'den 21 Eylül toplantısında politika faizini 500 baz puan artırmasını bekliyor ve politika faizinin yıl sonunda yüzde 35,00 seviyesinde olacağını tahmin ediyor. Merkez Bankası'nın faiz kararı ve açıklamaları, Türkiye ekonomisi ve finans piyasaları için büyük öneme sahip ve piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.