Emniyet Genel Müdürlüğü, emekli emniyet müdürleri Hanefi Avcı ve Sabri Uzun'un rütbelerinin iade edilmesine yönelik çıkan haberleri yalanladı.

Emekli Emniyet Müdürleri Hanefi Avcı ve Sabri Uzun ile ilgili yapılan açıklamada, Hanefi Avcı'nın rütbelerinin alınmasına yönelik idari işlemin yürütmesinin durdurulduğu ve Sabri Uzun'un rütbelerinin alınmasına yönelik işlemin iptal edildiği belirtildi. Ancak, her iki emekli müdürün mesleğe döndürülmelerine ilişkin herhangi bir işlem olmadığı vurgulandı.

Avcı ve Uzun'un rütbeleri, mahkeme kararları doğrultusunda iade edilmişti ancak Emniyet’yen yapılan açıklamaya göre mesleğe dönmeleri söz konusu değil.

Konuya ilişkin EGM’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bazı basın yayın organları ve sosyal medya platformlarında, emekli Emniyet Müdürleri Hanefi Avcı ve Sabri Uzun ile ilgili yer alan haberlere ilişkin açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Evlilik çetesi çökertildi Evlilik çetesi çökertildi

Hanefi Avcı hakkında 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında gerçekleştirilen rütbelerinin alınmasına yönelik idari işlem ile ilgili Ankara 6. İdare Mahkemesi’nce 10.04.2023 tarihinde 'yürütmeyi durdurma' 

Sabri Uzun hakkında 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında gerçekleştirilen rütbelerinin alınmasına yönelik idari işlem ile ilgili Ankara 10. İdare Mahkemesi’nce 10.05.2023 tarihinde 'dava konusu işlemin iptali' kararı verilmiştir. 

Yaş haddinden emekli olan Avcı ve Uzun’un mesleğe döndürülmelerine yönelik herhangi bir işlem söz konusu değildir."