Göbeklitepe'de, tarihin sıfır noktası olarak kabul edilen ve 12 bin yıl öncesine tarihlenen bu antik bölgede son derece önemli iki yeni keşif yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Göbeklitepe ve Karahantepe'deki kazı çalışmaları sırasında ilginç buluntulara rastlandı.

Kuzey Işıkları nedir, nasıl oluşur? Kuzey Işıkları nedir, nasıl oluşur?

Göbeklitepe'deki kazılarda, "D yapısı" olarak bilinen alanda gerçek boyutta bir yaban domuzu heykeli keşfedildi. Bu heykel, kırmızı, beyaz ve siyah pigment kalıntılarıyla süslenmiş ve tarih öncesine ait ilk boyalı heykel olarak kayıtlara geçti.

AA-20230930-32277066-32277064-GOBEKLITEPE_VE_KARAHANTEPEDE_YENI_HEYKELLER_BULUNDU

TARİH ÖNCESİ SANATA IŞIK TUTACAK KEŞİF

Heykel, "H şeklinde" semboller, hilaller, yılanlar ve insan yüzleri ile süslü bir seki üzerinde bulunuyor. Bu keşif, Göbeklitepe'nin zengin tarih öncesi sanatına yeni bir katkı sunuyor.

AA-20230930-32277066-32277063-GOBEKLITEPE_VE_KARAHANTEPEDE_YENI_HEYKELLER_BULUNDU

İNSAN ANATOMİSİNİ TASVİR EDEN HEYKEL

Karahantepe'deki kazı çalışmaları ise gerçekçi bir insan heykeli ile dikkat çekti. 2,3 metre yüksekliğindeki bu insan heykeli, ölü bir insanı andırıyor ve insan anatomisini ayrıntılı bir şekilde tasvir ediyor. Heykel, bir sekinin içinde yer alıyor ve bulunduğu alanın özellikle ilginç özellikler taşıdığı görüldü. Ayrıca bu alanda bir akbaba heykeli ve taş tabaklar da bulundu.

Bu son keşifler, Göbeklitepe ve Karahantepe'nin tarih öncesine ışık tutan önemli arkeolojik siteler olduğunu bir kez daha gösteriyor.

AA