Gazze'de İsrail'in halka toplanma çağrısında bulunduğu ancak aynı zamanda bu toplanma noktalarını da hedef aldığı gözlemlendi. İsrail ordusu, Gazze'yi tam abluka altına aldığı bir dönemde, Gazze kent merkezi ve sığınaklarını, Refah ve Han Yunus bölgelerini şiddetli saldırılarla hedef alıyor.

Cristiano Ronaldo 1200. maçında 868. golünü attı  Cristiano Ronaldo 1200. maçında 868. golünü attı 

SİVİLLERİ TOPLADIĞI ALANLARI DA VURDU

Siviller, yoğun bombardımanın ardından İsrail ordusunun duyurduğu toplanma noktalarına gitmek amacıyla evlerini terk ediyor. Ancak maalesef İsrail ordusu son iki gündür bu toplanma alanlarını da vuruyor. Gazze Şeridi'nde toplanma noktaları olarak belirlenen bölgelerin de vurulduğu görülüyor.

TERK EDİN ÇAĞRISI

Bu durum, İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee'nin 8 Ekim'de yaptığı bir açıklamayı hatırlatıyor. Adraee, Hamas'ın İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) üzerinde baskı oluşturacak faaliyetlerde bulunması nedeniyle halkın bu bölgeleri terk etmesi gerektiği çağrısında bulunmuştu.

İsrail ordusu bu bölgeleri, Gazze kent merkezi, Gazze'deki sığınaklar, Han Yunus kent merkezi ve Refah'taki sığınaklar olarak açıklamıştı. Ancak, bu açıklamaya rağmen İsrail ordusu, Filistinlilere toplanma çağrısı yaptığı bu 4 bölgeyi de bombaladı.

MÜLTECİ KAMPI YERLE BİR OLDU

Son saldırılarda Gazze kent merkezi, Cibaliya ve eş-Şati mülteci kampları, Şeyh Rıdvan ile er-Rimal mahalleleri ve Kerame bölgesi hedef alındı. Gazze Şeridi, dünyaya açılan tek kapısı olan Refah'ın çevresi de İsrail ordusu tarafından vuruldu. Han Yunus ve Nusayrat Mülteci Kampı da bu saldırılardan etkilendi.

Dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biri olan Gazze Şeridi, yaklaşık 360 metrekarelik bir alanda 2,3 milyon Filistinliyi barındırıyor. İsrail'in bu son saldırıları, bölgedeki insani krizi daha da derinleştiriyor.