Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik İsrail'in gerçekleştirdiği kanlı saldırının ardından dünya genelinde yoğun tepkiler yükselirken, Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, yeni verileri paylaştı. Gazze'deki ölü sayısı 3 bin 478'e yükselirken, İsrail'in dün (17 Ekim) gerçekleştirdiği hastane saldırısında 471 Filistinli sivilin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Gazze Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının etkilerine dair bilgilere yer verildi. İsrail'in saldırıları sonucunda Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 478'e yükseldiği vurgulandı ve yaralı sayısının 12 bin'i aştığı belirtildi.

Ayrıca, İsrail güçlerinin bu süre zarfında işgal altındaki Batı Şeria'da 62 Filistinliyi öldürdüğü ifade edildi. Batı Şeria'da yaralananların sayısının ise bin 300 olduğu açıklandı.

FİLİSTİN-İSRAİL SAVALINDA 12. GÜN

Rusya'nın talebi sonrası 2 esir serbest! Rusya'nın talebi sonrası 2 esir serbest!

Bu veriler, İsrail-Filistin çatışmasının 12. gününde geldi. Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" adlı kapsamlı bir saldırı başlatmıştı. Bu saldırı sırasında Gazze'den İsrail'e binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'nı ele geçirmişti. Bu gruplar daha sonra İsrail topraklarına girmiş ve İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ni onlarca savaş uçağıyla bombalamıştı.

Öte yandan İsrail'in saldırılarında 304 asker ve 1,405 İsrailli sivil ölürken, 3,968 İsrailli yaralanmıştı. Gazze'den düzenlenen saldırılarda 13 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Lübnan sınırında 8 Ekim'de başlayan çatışmalarda ise 10 Hizbullah, 2 İslami Cihad üyesi, 1 gazeteci ve 2 sivil hayatını kaybederken, Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda 2 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil ölmüştü.