Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim’de İsrail'e başlattığı "Aksa Tufanı" ile İsrail’in Gazze'ye yönelik "Demir Kılıçlar" operasyonları sonrası başlayan savaş 22. gününde tüm şiddeti ve yıkıcılığıyla devam ediyor. 

Gazze Şeridi'nde telefon ve internet hatlarının kesilmesi, elektriklerin kesilmesi gibi nedenlerle bölgedeki 2,3 milyon insanın dış dünya ile iletişimi büyük ölçüde sona erdi. Ambulanslar ve yardım ekiplerinin bölgeye ulaşamadığı bildirildi ve ölü ve yaralılarla ilgili bilgi alınamıyor.

AA-20231027-32542652-32542626-ISRAIL_ORDUSU_GAZZEYE_7_EKIMDEN_BU_YANA_EN_SIDDETLI_SALDIRILARINI_DUZENLIYOR

İsrail ordusu, Gazze'yi işgal etmeye yaklaştığı izlenimi veren bir açıklama yaparak kara operasyonlarını genişletme kararı aldığını duyurdu. Ancak ordu kaynakları, Gazze sınırındaki operasyonun resmi bir kara harekâtı olmadığını belirtti.

BM ATEŞKES ÇAĞRISINDA BULUNDU 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, ABD ve İsrail'in muhalefetine rağmen Gazze'de acil insani ateşkes çağrısında bulunan bir karar tasarısını kabul etti. Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby, ABD'nin İsrail için "kırmızı çizgiler çekmeyeceğini" söyleyerek İsrail'in askeri harekâtına verdikleri desteği vurguladı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim'den bu yana İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında en az 7 bin 326 Filistinlinin öldüğünü bildirdi.

AA-20231025-32514389-32514387-ISRAIL_ABLUKA_ALTINDAKI_GAZZEYE_SALDIRILARINI_19_GUNUNDE_SURDURUYOR

SAVAŞIN 22. GÜNÜNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANAN GELİŞMELER: 

07:29 - İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinin kuzeyindeki El-Celezun Mülteci kampına baskın düzenleyerek, biri çocuk 7 Filistinliyi gözaltına aldı ve 2 katlı bir evi yıktı.

06:21 - İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Filistin halkına acil yardım ve uluslararası koruma sağlanması gereğini belirterek, uluslararası toplumu İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılaeını durdurması için sorumluluk alma çağrısında bulundu. 

04:54 - Arap Birliği, BM Genel Kurulu’nda alınan "Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı" kararının "uluslararası toplumun gerçek iradesini yansıttığı" değerlendirmesinde bulunarak  memnuniyetle karşıladıkalrını belirttiler.

03:07 - Bu gece yarısı boyunca düzenlenen hava saldırılarında Şifa ve Endonezya hastanelerinin çevresi ile Gazze Şeridi'ndeki Bureyc Mülteci Kampı'nı vurduğu belirtildi. 

02:50 - Filistin yönetimi, BM Genel Kurulu’nda alınan "Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı" kararına dünya ülkelerinin de uymasını ve İsrail'i ateşkes ilan etmeye zorlamasını istedi.

02:43 - Tunus'un Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Tarık Adab, BM Genel Kurulu’nda alınan "Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı" kararına ilişkin oylamada, "işgalci güçlerin işlediği savaş ve soykırım suçları açık ve güçlü bir şekilde kınanmadığı" için çekimser oy kullandıklarını söyledi.

02:31 - ABD’de, barış yanlısı Yahudi gruplar, İsrail'in Gazze operasyonunu durdurması için New York'taki ünlü Grand Central tren garını işgal ederek "acil ateşkes" çağrısında bulundu.

02:14 - Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, BM Genel Kurulu’nun "Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı" kararından memnuniyet duyduğunu belirtti.

02:06 - İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD’nin Ulusal Halk Radyosu’na (NPR) verdiği röportajda İsrail saldırıları nedeniyle bölgenin barut fıçısı haline geldiğini söyleyerek, "Hamas’ın eli her zamankinden çok daha güçlü ve kararlı bir şekilde tetikte" dedi.

02:03 - Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, İsrail ordusunun Gazze'deki Şifa Hastanesini hedef göstermesinin ardından "Hastaneleri hedef almanın hiçbir haklı nedeni yoktur" açıklamasında bulundu.

01:45 - Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, BM Genel Kurulu’nda alınan "Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı" kararının, "Filistinlilerin öldürülmesine ve savaş suçlarına karşı açık bir duruş" olduğunu belirtti.

01:44 - Türk Kızılay, Gazze'deki sabit hat, mobil telefon ve internet iletişiminin kesilmesi nedeniyle "Üzülerek belirtmeliyiz ki, Gazze'de görev yapan yerel ekibimizle iletişim kuramıyoruz. Maalesef hiçbir iletişim kanalı çalışmıyor ve tüm insani yardım çalışanları ile ilgili büyük bir endişe içindeyiz" açıklamasında bulundu.

01:36 - İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırına yönelik operasyonun, "resmi bir kara harekatı olmadığını" açıkladı.

01:34 - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, abluka altındaki Gazze Şeridi'yle ilgili "İsrail için kırmızı çizgiler koymuyoruz" dedi

01:31 - Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nin karşılaştığı "en ağır" hava bombardımanının eşlik ettiği İsrail'in kara saldırısına Kornet füzeleri ile karşı koyduğu bildirildi.

01:15 - İngiltere merkezli çok sayıda insan hakları ve yardım kuruluşu, hükümetten "derhal Gazze'de acil ateşkes çağrılarını desteklemesi" talebinde bulundu.

01:12 - İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda alınan kararla 120 ülkenin Gazze'de acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunmasıyla ilgili olarak "alçakça çağrı" ithamında bulundu.

Helikopter çevre yoluna düştü! Helikopter çevre yoluna düştü!

00:37 - Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), "Gazze'deki bazı Filistinli meslektaşlarımızla irtibatı kaybettik. Şifa Hastanesine sığınan hastalar, sağlıkçılar ve binlerce aile için endişeliyiz." açıklamasında bulundu.

00:29 - Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Genel Sekreteri Jagan Chapagain, "Elektrik kesintisi nedeniyle Gazze'deki meslektaşlarımızla bağlantımız kesildi. Filistin Kızılayının acil tıbbi hizmetler sağlamaya devam edememesinden endişe duyuyoruz." ifadesini kullandı.

00:24 - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Catherine Russel, Gazze'deki meslektaşlarıyla irtibatı kaybettiklerini bildirerek, Gazze'deki bir milyon çocuğun tarifsiz bir dehşet gecesi daha yaşayacak olmaları konusunda son derece endişeli olduğunu söyledi.