Gazeteci Barış Pehlivan, yazılarına dayandırılarak aldığı hapis cezası sonucunda bugün Marmara Açık Cezaevi'ne girecek.

Denetimli serbestlik talebine henüz olumlu yanıt alamayan Cumhuriyet yazarı Pehlivan, geçen ay çıkarılan Kovid-19 izinlisi hükümlülerin tekrar cezaevine dönmesini engelleyen yasadan muaf tutulmuştu.

8 AY CEZAEVİNDE KALACAK

İtirazının reddedilmesi durumunda, sekiz ay boyunca açık cezaevinde kalması beklenen Pehlivan, kamuoyunun gerçekleri öğrenme hakkının elinden alındığını belirterek yaşadığı durumu şöyle anlattı:

“Daha önce bir kez 19 ay kapalı cezaevinde kaldım. Ardından 6 ay ve sonrasında birer gün hapiste bulundum. Bu beşinci kez olacak. Umarım bu kadar haberde adım geçmezdi. Neden cezaevine girdiğimi açıklayayım: Ben, cinayet, uyuşturucu satma, tecavüz gibi suçlardan değil, sadece kitaplarım ve Cumhuriyet gazetesindeki yazıları nedeniyle yeniden cezaevine gönderilmek isteniyorum."

NEDEN BEN CEZAEVİNE GİRECEĞİM?

Pehlivan, Kovid-19 izniyle dışarı çıkan mahkumların yeniden hapishaneye dönmesini engelleyen yasadan niçin muaf tutulduğuna da eleştiriler yöneltti:

Türk Yıldızları 'teftiş'te: Hava Kuvvetleri Komutanı gökleri salladı Türk Yıldızları 'teftiş'te: Hava Kuvvetleri Komutanı gökleri salladı

“Neden ben cezaevine gireceğim? Ben bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. COVID-19 izniyle dışarı çıkan mahkumları yeniden hapishaneye döndürmeyi önleyen o yeni yasada, 2. fıkra beni doğrudan kapsıyor. O yasadan neden yararlanamıyorum? Bana yönelik suskunluğu sağlama girişimleri nafile olacak, hatta bu süreci daha da motive ederek hapishaneden çıkacağım.”