Azerbaycan Milli Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı ve Milletvekili Ganire Paşayeva, bilinmeyen bir hipotonik durum nedeniyle 24 Eylül'de Bakü'deki bir hastaneye kaldırıldıktan sonra yaşamını yitirdi.

Azerbaycan ve Türk dünyası için büyük bir kayıp olarak değerlendirilen Paşayeva’nın cenazesi yarın defnedilecek.

GANİRE PAŞAYEVA NEDEN ÖLDÜ?

Filipinler'de 7 büyüklüğünde deprem Filipinler'de 7 büyüklüğünde deprem

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'nın ölümü, geçtiğimiz yıl yaşadığı kilo alımı ve ardından mide küçültme ameliyatı geçirmesinin ardından meydana gelen sağlık sorunlarıyla ilişkilendiriliyor. Bir yıl boyunca bir dizi rahatsızlık yaşayan Paşayeva, yakın zamanda evinde meydana gelen ani bir tansiyon düşüşü nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Ancak tansiyonunun kritik bir seviyeye düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Tam olarak ölüm nedeni hakkında net bir bilgi verilmemiş olsa da sağlık sorunlarıyla mücadelesi, ölümünün arkasındaki etken olarak gösterilmektedir.

Paşayeva'nın ölümünün yaptığı diyet sonucu komaya girmesinden de kaynaklandığına dair iddialar var ancak bu iddialarla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 

GANİRE PAŞAYEVA KİMDİR?

Ganire Paşayeva, 1975 yılında Azerbaycan'ın Tovuz şehrinde doğdu.

Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümü ve Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü'nden mezun olan Paşayeva, televizyonculuğa 1998 yılında adım attı.

Haydar Aliyev Fonu'nun Halkla İlişkiler Departmanı Başkanlığı görevini üstlendikten sonra, 2005 yılında parlamento seçimlerinde Tovuz Milletvekili olarak seçildi ve mecliste çeşitli görevler üstlendi.

Son olarak, Milli Meclis Kültür Komisyonu Başkanlığı'nı yürütüyordu.

Ganire Paşayeva, Türkiye'de de birçok etkinlikte yer aldı ve Türk dünyasının birliği ve güçlenmesinin önemini vurgulayan yazılar ve konuşmalar gerçekleştirdi.