Gabon'da darbe haberi, ülkede bir grup askeri yetkilinin yönetimi ele geçirdiğini duyurmasıyla gündeme geldi. Orta Afrika ülkesi Gabon'un başkenti Libreville'de silah seslerinin yükseldiği bildirildi.

Askeri yetkililer, seçim sonuçlarının iptal edildiğini ve ülke sınırlarının bir sonraki duyuruya kadar kapatıldığını açıkladı. OPEC üyesi Gabon hükümetinden henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ulusal televizyon binasına giren askerler, yönetimi ele geçirdiklerini duyurdu.

Askeri bir grup adına yapılan açıklamada, "Savunma ve güvenlik güçleri olarak Kurumların Geçiş ve Restorasyon Komitesi'nde (CTRI) birleştik. Gabon halkı adına mevcut rejime son vererek barışı savunmaya karar verdik." ifadeleri kullanıldı.

UNICEF: Savaşın en kötü bombardımanı yaşanıyor! UNICEF: Savaşın en kötü bombardımanı yaşanıyor!

GABON SEÇİMLERİ

Gabon'da geçtiğimiz hafta sonu yapılan seçimlerde 800 binden fazla kayıtlı seçmen, yerel milletvekilleri, ulusal meclis üyeleri ve bir sonraki cumhurbaşkanını belirlemek için oy kullanmıştı. Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, devleti 41 yıldan fazla yöneten babası Omar Bongo Ondimba'dan 2009'da görevi devralmış ve üçüncü kez seçilmişti.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Gabon'da yaşanan bu darbe girişimi, uluslararası çevrelerde endişeyle karşılanıyor.