Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla, 9-10 Eylül tarihlerinde Hindistan'ın Yeni Delhi kentinde düzenlenecek olan 2023 G20 Liderler Zirvesi, yarın başlayacak. 

Mısır duyurdu: Kapı kapandı Mısır duyurdu: Kapı kapandı

Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak için Hindistan'a geldi. 

"TRK" uçağıyla TSİ 16.10'da AFS Palam Askeri Havalimanı'na gelen Erdoğan'ı havalimanında Yeni Delhi Büyükelçisi Fırat Sunel, eşi Yonca Sunel ile Hindastanlı bazı yetkililer karşıladı. Erdoğan, buradan konaklayacağı otele hareket etti. 

LİDERLER 18. KEZ TOPLANACAK 

Her yıl farklı bir ülkede gerçekleşen ve bu yıl "Tek Yeryüzü, Tek Aile, Tek Gelecek" ana temasıyla Hindistan'da düzenlenen 18. G20 Liderler Zirvesi, Hindistan Başbakanı Narendra Modi tarafından liderlerin karşılanması ile başlayacak.

04_2023_05_Agustos_05_AA-32092338

KÜRESEL EKONOMİK REFORMLAR TARTIŞILACAK

Küresel ekonomik üretimin yüzde 85'ini ve dünya ticaretinin yüzde 75'ini temsil eden, dünya nüfusunun üçte ikisini içeren G20 ülkelerinin liderleri, bu yılki zirvede geniş kapsamlı küresel ekonomik reformları tartışacaklar.

HİNDİSTAN HANGİ KONULARI ÖNE ÇIKARACAK?

Hindistan, bu yıl ilk kez "dönem başkanlığı"nı üstlendi ve zirvede yeşil kalkınma, hızlandırılmış/kapsayıcı ve dirençli büyüme, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde hızlandırılmış ilerleme, teknolojik dönüşüm ve dijital kamu altyapısı, 21. yüzyıl için çok taraflı kurumlar, kadın liderliğinde kalkınma gibi konuları öne çıkaracak.

Ayrıca, sürdürülebilir kalkınma yanı sıra gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki farkların azaltılması da toplantının gündem maddelerinden biri olacak.

04_2023_05_Agustos_05_AA-32092340

19 ÜLKE KATILACAK

G20'de ele alınması beklenen konulardan bazıları ise çok taraflı kuruluşlardan gelişmekte olan ülkelere daha fazla borç, uluslararası borç yapısında reform, kripto para düzenlemeleri, enerji ve gıda güvenliğinde jeopolitik belirsizlikler gibi meseleler.

G20 Zirvesi'ne, Avrupa Birliği ile Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD'nin yer aldığı 19 ülke katılacak. Ayrıca, dünya ekonomisinin önemli oyuncularından İspanya, G20 dışında yer alsa da zirveye davet edildi.

04_2023_05_Agustos_05_AA-32092345

ZİRVENİN GÜNDEMİNDE UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI 

Zirve, liderlerin birebir müzakereler yapma imkanı sunacak ve katılımcı ülke liderlerinin Ukrayna-Rusya savaşı gibi bölgesel ve küresel konuları masaya yatırması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bu çerçevede liderlerle görüşmesi ve zirve marjında diğer ülke liderleri ile temaslarda bulunması öngörülüyor.

G20'YE KATILACAK ÜLKELERİN LİDERLERİ 

G20 Zirvesi'ne, ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-Yeol, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid, Arjantin Devlet Başkanı Andres Alberto Fernandez, Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese katılacaklar.

04_2023_05_Agustos_05_AA-32100597

PUTİN VE Şİ CİNPİNG KATILMIYOR

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, zirveye katılmayacaklar, Çin'i Başbakan Li Çiang, Rusya'yı ise Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil edecek.

04_2023_05_Agustos_05_AA-32100606

YENİ DELHİ'DE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

G20 öncesinde Yeni Delhi'de sıkı güvenlik önlemleri alındı. Zirve için 50 binden fazla polisin görev yapacağı belirtilirken, Hindistan Ulusal Güvenlik Muhafızları da güvenlik sağlama noktasında polise destek verecek. Bölgedeki birçok cadde, sokak ve iş yeri 3 gün boyunca kapatıldı ve seyahat kısıtlamaları uygulanacak. Ayrıca, G20 etkinliğine odaklanan kavşaklara bayraklar asıldı ve kent genelinde yolcu taşıyan taksi ve rikşalar G20 etiketleri ile donatıldı.

G20 Zirvesi'ni yerel ve uluslararası medya kuruluşları da yakından takip edecekler. Akreditasyon işlemleri tamamlanan basın mensupları, G20 için ayrılan medya merkezinde çalışmalarına başladılar.