Queen grubunun solisti olarak dünyanın en güçlü vokal seslerinden biri olarak kabul edilen İngiliz şarkıcı, yazar Freddie Mercury'nin kişisel eşyalarından oluşan koleksiyon ünlü müzayede evi Sotheby’s tarafından satışa sunulacak.

KİŞİSEL EŞYALARI DA SATILACAK 

46 yaşında hayatını kaybeden ünlü şarkıcı Mercury, farklı müzik türlerini birleştiren ve eserlerinde opera ve rock gibi türleri harmanlayan özgün bir sanatçıydı. Sanatçının yakın arkadaşı ve eski sevgilisi Mary Austin, Londra'daki evi Garden Lodge'ı kapatma kararı alınca, Freddie Mercury'nin özel eşyaları, çalışma kağıtları, yurt dışı seyahatlerinde edindiği eşyalar ve kostümleri gibi kişisel parçalardan oluşan bir koleksiyon gündeme geldi.

İsrail'den Han Yunus'a hava saldırısı: 'Gazze'de güvenli hiçbir yer kalmadı' İsrail'den Han Yunus'a hava saldırısı: 'Gazze'de güvenli hiçbir yer kalmadı'

EŞYALARI SERGİLENMİŞTİ

Mercury'nin kişisel eşyalarından oluşan bu koleksiyon, haziran ayında New York, Los Angeles, Hong Kong ve Londra'da sergilendi. Daha sonra ünlü müzayede evi Sotheby's tarafından düzenlenecek olan bir müzayedede satışa sunulacak.

BİN 500 EŞYASI SATIŞA SUNULACAK

Freddie Mercury'nin 77. doğum yılı onuruna düzenlenecek olan bu müzayedeye dört Eylül'de başlanacak ve doğum günü olan beş Eylül'de sona erecek. Müzayede kapsamında yaklaşık 1500 eşya satışa sunulacak.

Bu özel parçalar arasında, Freddie Mercury'nin ünlü şarkılarından "Bohemian Rhapsody", "Somebody to Love", "We Are The Champions" ve "Don't Stop Me Now"ın sözlerinin yer aldığı çalışma kağıtları, kostümleri, yılan şeklindeki sarmal gümüş bilezik ve "Queen Number 1" yazan altın Cartier broş da bulunuyor. Sotheby's açıklamasına göre, "We Are The Champions"ın çalışma kağıdının fiyatı 200 bin - 300 bin sterlin arasında, sanatçının sembolik taç ve pelerini ise 60 bin - 80 bin sterlin arasında olacak.