Fransa, tahtakurularının yayılmasıyla ilgili ciddi bir sorunla karşı karşıya. Paris metrosunda, yüksek hızlı trenlerde ve Paris Charles-de-Gaulle Havaalanı'nda bu kan emici böceklerin görülmesi, Fransa hükümetini alarm verdi. Ülkenin ulaştırma bakanlığı, tahtakurularına karşı mücadele planını devreye soktuğunu duyurdu.

KAN EMİCİLERE KARŞI ÇÖZÜM ARAYIŞI

Euronews'in bildirdiğine göre, bu böceklerin artışı özellikle toplu taşıma araçlarında, sinemalarda ve hastanelerde endişeye neden oluyor. Ulaştırma Bakanlığı, toplu taşıma işletmelerinin temsilcileriyle bir araya gelerek bu soruna çözüm arayacak.

Ulaştırma Bakanı Clement Beaune, amaçlarının "güven vermek" ve "koruma" olduğunu belirtti. Yolcuların ve toplu taşıma işletmelerinin önlemler alması için çalışacaklarını ifade etti.

Tahtakuruları, 1950'lerde günlük yaşamdan neredeyse tamamen silinmişti, ancak son yıllarda özellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerde ve toplu taşıma araçlarında yeniden görülmeye başlandı.

İNSAN KANIYLA BESLENİYORLAR

Fransa'nın ulusal sağlık kurumu, insanların seyahat ederken otel yataklarını kontrol etmeleri ve ikinci el mobilya veya yatak getirirken dikkatli olmalarını tavsiye ediyor. Tahtakuruları genellikle yataklarda yaşarlar, ancak kıyafetler ve valizler içinde de saklanabilirler. Bu böcekler, geceleri insan kanıyla beslenmek için yuvalarından çıkarlar.

İsrail Şam'a hava saldırısı düzenledi! İsrail Şam'a hava saldırısı düzenledi!

TAHTAKURULARI DEPRESYONA NEDEN OLABİLİR

Tahtakurusu ısırıkları, ciltte kızarıklık, kabarcıklar veya büyük döküntüler bırakabilir ve genellikle şiddetli kaşıntıya veya alerjik reaksiyonlara yol açar. Ayrıca psikolojik sorunlara, uykusuzluğa, anksiyeteye ve depresyona neden olabilirler.

Fransız yetkililere göre, bu böceklerin ortaya çıkması ile hijyen seviyesi arasında bir ilişki bulunmuyor gibi görünüyor.