AK Parti, seçim zaferinin ardından ekonomi politikalarında köklü değişikliklere giderek, yeni bir ekonomi yaklaşımı benimsemişti. Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak onaylarken, not görünümünü "negatif"ten "durağan"a çıkarmıştı.

Dolar kaç TL oldu? Dolar kaç TL oldu?

Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü Erich Arispe Morales, Türkiye'nin para politikasındaki değişikliğin belirsizliği azaltmaya yardımcı olduğunu ve politikanın daha tutarlı bir hale geldiğini belirtti. Ayrıca, politika değişikliğinin rezervler üzerindeki baskıyı azalttığını söyledi ve seçim sonrası belirsizliğin bir miktar azaldığını ifade etti.

"2025'TE BÜYÜME  YÜZDE 3,4'e ÇIKABİLİR"

Dünya gazetesinde yer alan habere gööre; Morales, Türkiye'nin bu yılın ikinci çeyreğinde beklenenden daha yüksek bir büyüme kaydettiğini ve ekonomik büyümenin 2023'te yaklaşık olarak yüzde 4,3 olmasını beklediklerini söyledi. Ayrıca, politika tutarlılığı, sıkı mali kredi koşulları ve yüksek faizlerin devam etmesi durumunda gelecek yıl ekonominin yüzde 3 civarında büyüme gösterebileceğini ve 2025 yılında ise büyümenin yüzde 3,4'e çıkabileceğini tahmin etti.

ENFLASYONUN DÜŞÜRÜLMESİNE VURGU 

Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmesi ve yeniden "yatırım yapılabilir" seviyesine çıkabilmesi için atılması gereken adımları sorulan Morales, politika değişikliği nedeniyle kredi baskılarının hafiflediğini ancak makroekonomik ve dış finansal zorlukların devam ettiğini söyledi. Ayrıca, enflasyonun düşürülmesinin önemine vurgu yaparak, Türkiye'nin makroekonomik istikrar risklerini ne kadar azaltabileceğini ve para politikasının ne kadar sürdürülebileceğini izleyeceklerini belirtti.

"EKONOMİK İSTİKRAR İÇİN ATILAN ADIMLAR DOĞRU"

Morales, Türkiye'nin Körfez ülkeleriyle finansman ilişkilerinin ve Dünya Bankası'nın yatırımlarının artırılmasının olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti ve finansmana erişimin Türkiye için son derece önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, politika ayarlamalarının ekonomik istikrarı sağlamak ve makroekonomik dengesizlikleri ele almak için atılan ilk adımlar olduğunu ekledi.

ÖNGÖRÜLEBİLİR 

Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmesi ve daha iyi bir değerlendirme alabilmesi için politika yapıcıların uzun vadeli ve istikrarlı politikaları sürdürmesi gerektiğini vurgulayan Morales, bu politikaların ekonomik esneklik ve öngörülebilirlik sağladığını belirtti.