Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ın Bankalar Direktörü Ahmet Kılınç, Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektöründeki gelişmeleri değerlendirdi.

Kılınç, hala bazı risklerin devam ettiğini ancak iş dünyasının baskılarının azaldığını belirterek, bu durumun bankaların kredi profillerini olumlu bir şekilde etkilediğini ifade etti. Ayrıca, makroekonomik ve piyasa istikrarına yönelik risklerin azalmasının bankaların kredi profillerine olumlu katkı sağlayacağını söyledi.

POLİTİKA FAİZİ DEĞERLENDİRMESİ

Türk bankalarının karlılık durumunu da değerlendiren Kılınç, "Politika faizindeki son artış ve son düzenleyici gelişmeler, TL krediler üzerindeki birinci kademe 'yumuşak' faiz sınırının kaldırılmasının ardından daha yüksek kredi getirileri göz önüne alındığında, bankaların karlılığını desteklemektedir. Bankaların net faiz marjlarının, en son döviz korumalı mevduat aktarımından ve TL dönüştürme gerekliliklerinden kaynaklanan lira fonlama maliyetleri üzerindeki baskıya rağmen, genişlemesini bekliyoruz" diye konuştu. 

Primle çalışanlara kötü haber Primle çalışanlara kötü haber

DIŞ FİNANSMAN BASKILARI 

Fitch Ratings Bankalar Direktörü Kılınç, son dönemde değişen para politikası adımlarına da değinerek, "Son politika karışımı ayarlamaları, son haftalarda az sayıda bankanın yüksek maliyetle de olsa daha uzun vadeli borçlanmasında görüldüğü gibi, dış finansman baskılarında bir miktar hafiflemeye neden olmuştur" ifadelerini kullandı. 

Kılınç, Türk bankalarının karlılığının yılın tamamında azalmasını beklediklerini ancak bankacılık sektörünün döviz likiditesinin, dış borçları ödemek için yeterli olduğunu ve bu nedenle döviz borçlarına ilişkin büyük bir endişe olmadığını söyledi.