Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi görünümünü "durağan" olarak revize etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi görünümünü değiştirdi. Yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunun "B" olarak teyit edildiği, ancak kredi notu görünümünün "negatif"ten "durağan"a çevrildiği belirtildi.

Fitch Ratings, bu görünüm değişikliğinin, kısa vadeli makrofinansal istikrar risklerinin azalmasının ve ödemeler dengesi baskılarının hafiflemesinin ardından daha geleneksel ve istikrarlı bir politika yaklaşımının yansıması olduğunu vurguladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yaptığı politika faizi artışlarına da dikkat çekilen açıklamada, TCMB'nin politika faizini 2023 sonuna kadar yüzde 35 çıkarmayı planladığı, 2024'te de bu seviyede tutacağının tahmin edildiği ve bu kararın ardından para politikası sıkılaştırmasının hızı ve süresinde ise belirsizlik olduğu iddia edildi.

EKONOMİK BÜYÜME TAHMİNLERİ

Ayrıca, Türkiye'nin brüt uluslararası rezervlerinin toparlandığı ve 2023 sonuna kadar 115 milyar dolara ulaşmasının beklendiği ifade edildi.

Enflasyonla ilgili tahminler de yer aldı. 2023'te ortalama enflasyonun yüzde 51,9, yıl sonu enflasyonunun ise yüzde 65 olacağı öngörüldü.

Fitch Ratings, Türkiye ekonomisinin 2023'te yüzde 4,3 büyüyeceğini ve 2024'te yüzde 3 büyüme göstereceğini tahmin ediyor.

Son olarak, Türkiye'nin uluslararası ilişkilerde attığı adımlara da değinilen açıklamada, ülkenin NATO müttefikleriyle ilişkileri güçlendirmeye, AB ile Gümrük Birliği müzakerelerini canlandırmaya ve bölge ülkeleriyle ilişkilerini yeniden inşa etmeye çalıştığı ifade edildi.

Fitch Ratings, olası bir not artırımının temel faktörlerine de işaret etti. Bunlar arasında politika normalleşmesinin ve dengelenme sürecinin sürdürülebilirliğine olan güvenin artması, dış kırılganlıklardaki azalma, cari işlemler açığının daralması ve uluslararası rezervlerin iyileşmesi yer alıyor.

Fitch, en son 13 Ağustos 2021'de Türkiye'nin kredi notunu "BB-" ve kredi notu görünümünü "durağan" olarak teyit etmişti. Kredi derecelendirme kuruluşu, 2 Aralık 2021'de ülkenin not görünümünü negatife çevirmişti.

Şimşek: "Ekonomide attığımız adımlar karşılık buluyor" Şimşek: "Ekonomide attığımız adımlar karşılık buluyor"

Kaynak: Anadolu Ajansı