Filistin-İsrail savaşı 10'uncu gününde hız kesmeden devam ediyor. Savaşın bilançosu her geçen gün ağırlaşırken uluslararsı kamuoyunun da gündeminde.

Süren savaşla ilgili ülkelerden bir yandan açıklamalar gelirken barış çabaları da sürüyor.

Savaşa dair İran'ın "müdahale edeceğine" yönelik iddialar gündeme gelmişti.

KENANİ, ABD'Yİ ADRES GÖSTERDİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, iddilara yanıt verdi.

Kenani, iddiaları reddederken, "Biz bu tür açıklamaları önemsemiyoruz. Bu tür uydurma projeler, ABD'nin sorgulamaksızın Gazze halkına saldıran siyonistlere verdiği desteği dünya kamuoyuna izah etme çabasından ibarettir" dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İsrail-Filistin çatışmalarında İran'ın rolünün ne olacağına dair açıklamalarda bulunmak için basın toplantısı düzenledi.

ABD medyasında yer alan "saldırıların devam etmesi durumunda İran müdahale edecek" iddialarına yönelik soru üzerine Kenani, "Biz bu tür açıklamaları önemsemiyoruz. Gerçek şu ki, Filistin direniş güçlerinin, siyonistlerin süregelen insanlık suçlarına verdikleri karşılıktır. Bu tür uydurma projeler, ABD'nin sorgulamaksızın Gazze halkına saldıran siyonistlere verdiği desteği dünya kamuoyuna izah etme çabasından ibarettir" dedi.

İDDİLAR NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTI?

İran'ın 14 Ekim'de Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla İsrail'e "saldırıları durdurmazsan müdahale ederiz" mesajı gönderdiği öne sürülmüştü.

İsrail, Cebaliye Mülteci Kampı'nı vurdu, 100'den fazla can kaybı var İsrail, Cebaliye Mülteci Kampı'nı vurdu, 100'den fazla can kaybı var

ABD'den yayın yapan Axios haber sitesinin isimleri açıklanmayan iki diplomatik kaynağa dayandırdığı habere göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland ile Beyrut'ta yaptığı görüşmede ülkesinin mesajını iletmişti.

Söz konusu iddiaya göre, ülkesinin "kırmızı çizgileri" olduğunu vurgulayan Abdullahiyan, İsrail'in saldırıları devam ederse ve özellikle Gazze'ye kara saldırısı başlatılırsa İran'ın karşılık vermek zorunda kalacağını BM yetkilisine iletmişti.