Filistin-İsrail Savaşı yedinci gününde devam ediyor. İsrail'in Filistin topraklarında yürüttüğü işgalci politikalara ve Gazze'ye yönelik devam eden ablukanın sonlandırılmasını isteyen Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları 7 Ekim 2023’te İsrail’e yönelik roket saldırısı başlattı. “Aksa Tufanı” adı verilen operasyonda 5 bin roket ve havan mermisi fırlatan Hamas yeni bir savaşın fitilini ateşlemiş oldu. İsrail ordusu, bu gelişmeler üzerine “savaş" ilan ederek Gazze Şeridi'ne hava saldırılarını başlattı. Bu şiddetli çatışmalarda Gazze Şeridi ve İsrail'de binlerce insan hayatını kaybetti. 

AA-20231011-32370825-32370805-ISRAILIN_GAZZE_SERIDINE_SALDIRILARI_BESINCI_GUNUNDE_DE_SURUYOR

FİLİSTİN'DE 1900, İSRAİL'DE 1300 CAN KAYBI 

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 614'ü çocuk 1900 kişinin öldüğünü duyurdu.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 1300 İsraillinin hayatını kaybettiği, 3 bin 300 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

AA-20231011-32370825-32370789-ISRAILIN_GAZZE_SERIDINE_SALDIRILARI_BESINCI_GUNUNDE_DE_SURUYOR

İSRAİL'İN SALDIRILARI GECE BOYUNCA SÜRDÜ

Gazze Şeridi'ndeki kuşatma devam ederken İsrail, saldırılarını gece boyunca sürdürdü. Elektrik, su ve yakıt eksikliği nedeniyle karanlık bir ortamda yaşayan sivillerin can kayıpları hızla artmaktadır.

İSRAİL, BM'YE GAZZE'DEKİ SİVİLLERİ GÜNEYE ÇEKMESİNİ İSTEDİ

Saldırıların yedinci gününde İsrail, Gazze'deki sivillerin güneye taşınması için BM'ye acil bir talepte bulundu. Ancak BM, bu talebi reddederek Gazze'nin yerinden ayrılmasının olumsuz sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Filistin hükümeti ise, Gazze'deki sakinlere İsrail'in psikolojik savaş girişimlerine boyun eğmemeleri çağrısında bulundu.

AA-20231011-32370825-32370800-ISRAILIN_GAZZE_SERIDINE_SALDIRILARI_BESINCI_GUNUNDE_DE_SURUYOR

İsrail Meclisi, çatışma sırasında çalışacak bir "acil durum hükümeti" kurma kararı alırken, diğer yasa tasarıları ve önerileri dondurduğunu duyurdu. Bu karar, İsrail'de büyük protestolara neden olan tartışmalı "yargı reformu" mevzuatını da içeriyor.

Dünya, Gazze'de yaşanan çatışma ve sonrasındaki gelişmeleri yakından takip ederken, tarafların ciddi kayıplar yaşadığı saldırıları incelemektedir.

AA-20231013-32389488-32389482-ISRAIL_GAZZE_SINIRINA_TANK_VE_ZIRHLI_ARAC_SEVKIYATINI_ARTIRDI

Filistin-İsrail savaşında dakika dakika sıcak gelişmeler şu şekilde: 

01.45 İsrail ordusu hava savunma sistemlerinin Hayfa üzerinde 'tanımlanamayan iki hedefi' vurduğunu açıkladı.

00:59 İSRAİL, BATI ŞERİA'DA 16 FİLİSTİNLİYİ DAHA ÖLDÜRDÜ

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da dün 16 Filistinliyi öldürdü.

00:23  FRANSA: İSRAİL, GAZZE'DEKİ SİVİLLERİ KORUMALI

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, İsrail'in Gazze'deki sivilleri koruması gerektiğini söyledi.

13 EKİM GELİŞMELERİ

23:55 NETANYAHU: SALDIRILARA DEVAM EDECEĞİZ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesine gelen askeri yardımla abluka altındaki Gazze Şeridi'ndeki saldırılarının devam edeceğini belirterek "bunun sadece başlangıç olduğunu" söyledi.

23:10 BIDEN'DAN YENİ AÇIKLAMA

Biden: İsrail'in kendisini savunması ve saldırılara karşılık vermesi için gerekeni yapıyoruz. Gazze'deki insani krizin acilen ele alınması da benim için bir öncelik

23:07 DSÖ'DEN İSRAİL'E "AL AWDA HASTANESİ'NDE TAHLİYEDEN VAZGEÇ" ÇAĞRISI

DSÖ, hastaların taşınmasının hayatlarını doğrudan riske atacağını söyleyerek İsrail'i Al Awda Hastanesi'nin tahliye talebinden vazgeçmeye çağırdı.

22:55 GAZZE'DE CAN KAYBI BİN 900'E YÜKSELDİ

 Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 614'ü çocuk 1900 kişinin öldüğünü duyurdu.

22:15 GUTERRES'DEN GAZZE AÇIKLAMASI

BM Genel Sekreteri Guterres: Tüm bölge kuşatma altındayken, 1 milyondan fazla insanı yoğun nüfuslu bir savaş bölgesinden yiyecek, su ve barınma imkanı olmayan bir yere taşımak son derece tehlikeli ve bazı durumlarda kesinlikle mümkün değil.

21:47 GAZZE'DE CAN KAYBI BİN 845'E YÜKSELDİ

Gazze'de can kaybı 1845'e yükseldiği ve 6 bin 700 yaralı olduğu bildirildi. 

21:40 NETANYAHU: DÜŞMANLARIMIZI GÖRÜLMEMİŞ BİR GÜÇLE VURUYORUZ

Netanyahu: Hamas'ı yok edeceğiz ve bu zaman alacak. Düşmanlarımızı benzeri görülmemiş bir güçle vuruyoruz ve bu sadece başlangıç. Dünyanın yaşanan felaketi unutmasına izin vermeyeceğiz.
 

21.40 BBC: İSRAİL POLİSİ MUHABİRLERİ ALIKOYDU

“İsrail polisi BBC muhabirlerini silah zoruyla tutuyor”

21:05 İSRAİL, AL AWDA HASTANESİ'NİN BOŞALTILMASI İÇİN 2 SAAT SÜRE VERDİ

İsrail, Al Awda Hastanesi'nin tahliyesi için sadece iki saat süre verdi.

20:48 İSRAİL SALDIRISI: 70 ÖLÜ, 200'DEN FAZLA YARALI

Gazze'deki İçişleri Bakanlığı: İsrail ordusunun yerinden edilmiş insanlardan oluşan bir konvoyu bombalaması sonucu 70 kişi öldü, 200'den fazla yaralı var.

19:52 LÜBNAN-İSRAİL SINIRINDA GAZETECİ ÖLDÜ

Lübnan'ın İsrail sınırında basın mensuplarına yönelik saldırıda 1 gazeteci öldü, 3'ü yaralandı. Ölen gazetecinin Reuters haber ajansından kameraman İssam Abdullah olduğu belirtildi.

19:40 İSRAİL ÇOCUK HASTANESİ'Nİ HEDEF ALDI

Gazze Sağlık Bakanlığı, Durra Çocuk Hastanesi'nin fosfor bombasıyla vurulduğunu bildirdi.

19:33 SÜRE DOLUYOR

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, 7 gündür bombalanan abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin bölgenin güneyine geçmek için akşam saat 20.00'ye kadar süreleri olduğunu söyledi.

19:08 İSRAİL ORDUSU GAZZE'YE GİRDİ

İsrail uyarısının ardından Gazze'ye girdi. İsrail Ordusu, piyade ve tanklarla rehineleri kurtarmak için yerel baskınlar yaptı. İsrail basınına göre askerler Gazze'nin iç bölgelerine girmedi, sadece rehinelerin yerinin tespitine yardımcı olarak bulgular toplandı. 

17:43: Lübnan resmi ajansı NNA'da yer alan habere göre, İsrail, topçu atışlarıyla Lübnan sınırındaki Dahayra ve Alma Şaab beldeleri arasındaki bazı noktalara saldırdı.

17:10: İsrail ordusu, Hamas'ın İsrail'in kuzeyine ulaşan en uzun menzilli füzesini fırlattığını açıkladı ve bu füzenin hava savunma sistemleri tarafından başarılı bir şekilde engellendiğini duyurdu.

16:23: Birleşmiş Milletler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına dair açıklama yaparak, "Gazze'de sivil halkın etrafındaki çember daralıyor. İsrail'in bölgeyi terk etme emrinin insani etkilerini düşünmek bile tüyler ürpertici" ifadelerini kullandı.

16:20: İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölü sayısı bin 799'a, yaralı sayısı ise 6 bin 388'e yükseldi.

14:49: Lübnan’daki Hizbullah Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasım, İsrail'in Gazze saldırılarına ilişkin "eylem zamanı geldiğinde harekete geçeceklerini" açıkladı.

14:42: İsrail'in yoğun saldırılarına maruz kalan Gazze'de sadece bu sabah itibarıyla en az 100 Filistinlinin hayatını kaybettiği ve bin kişinin yaralandığı bildirildi. Aksa Hastanesi'nde morgların dolu olduğu ve cenazelerin çadırlarda bekletildiği ifade edildi.

14:00: Birleşmiş Milletler, Gazze'nin kuzeyindeki sivil nüfusun 24 saat içinde tahliye edilmesi gerektiği çağrısının "dehşet verici" olduğunu açıkladı ve Gazze'nin cehennem gibi bir yer haline geldiğini ve çöküşün eşiğine geldiğini belirtti.

13:57: Gazze Şeridi'nde hastane yatak kapasitelerinin dolmak üzere olduğu, ilaç ve akaryakıtın tükenmekte olduğu açıklandı. Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, sağlık personelinin sürekli çalıştığını ve hastanelerden ayrılmadığını ifade etti.

13:23: İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Beyrut'ta Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hassan Nasrallah ile görüştü.

13:19: Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom, işgal altındaki Gazze'deki sağlık sisteminin çökme noktasına geldiğini belirterek tahliye kararının iptal edilmesini istedi.

13:05: Filistin Sağlık Bakanı, "Gazze insani felaket ve sağlık felaketiyle karşı karşıya. Tüm ülkeleri ve hak gruplarını yardımların ulaştırılması için yardım etmeye çağırıyorum" dedi.

12:47: İsrail polisi, cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya gelen Filistinlilere gaz bombası ile müdahale etti, bu sırada insanlar olay yerinden kaçarken seccadeler yerde kaldı.

12:25: İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Gazze'ye karşı açık destek veren ABD'nin, İsrail'in uyguladığı ağır bombardımana karşı işlediği savaş suçlarına ortak olduğunu belirtti. İran lideri, ABD'nin İsrail'in eylemlerini meşrulaştırdığını ve bu nedenle sorumluluğu paylaştığını ifade etti.

12:01: İsrail, son altı günde Gazze'deki Hamas hedeflerine 6 bin bomba atarak toplam 4 bin ton ağırlığında bomba kullandığını açıkladı. İsrail Hava Kuvvetleri, hava saldırılarının 3.600'den fazla hedefi vurduğunu belirtti.

11:42: Gazze Şeridi, 7 Ekim'den bu yana İsrail ordusu tarafından yoğun bir şekilde bombalanırken, aynı zamanda İsrail sınırına askeri bir yığınak gözlemlenmektedir. Düzinelerce tank ve zırhlı araç sınır bölgesine sevk edilmiştir.

11:14: Avrupalı ve ABD'li yetkililer, Gazze'deki Filistinli gruplar ile İsrail arasındaki çatışmanın devam ettiği 7 Ekim'den bu yana dayanışma göstermek amacıyla İsrail'i ziyaret ediyorlar. İsrail basınında yer alan haberlere göre, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve dünyanın dört bir yanından birçok lider ve yetkili bugün İsrail'e gelmeyi planlamaktadır.

10:16: İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail'in Gazze'ye yönelik savaş suçlarının devam etmesi halinde yeni bir cephe açılma ihtimalinin olduğunu belirtti.

09:31: İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentine baskın düzenleyerek bir eve kuşatma uyguladı.

08:47: Gazze'deki Filistinliler, İsrail'in şehri boşaltma çağrısının ardından Şifa Hastanesi'ne sığınmaya başladı.

07:50: Gazze'deki hükümet medyası, işgalin psikolojik savaş girişimlerine karşı direnme çağrısı yaptı.

07:31: Birleşmiş Milletler, İsrail'in Gazze'deki sivillerden 1,1 milyonunun yerlerinden ayrılarak bölgenin güneyine geçmelerini istediğini bildirdi. Ancak BM, bu talebi desteklemedi ve yerinden ayrılmanın çok yıkıcı sonuçları olabileceğini vurguladı.

04:56: İsrail güçleri, Batı Şeria'da 4 Filistinliyi daha öldürdü, bunlardan biri çocuktu.

03:00: İsrail Enformasyon Bakanı Galet Distel-Atbaryan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının bakanlığının bütçesini işlevsiz hale getirdiği gerekçesiyle istifa etti.

02:37: İsrail, yurt dışındaki vatandaşlarına Gazze'de dikkatli olmaları ve Filistinli destek gösterilerinden uzak durmaları çağrısı yaptı.

02:26: Birleşmiş Milletler, Gazze'de 423 binden fazla insanın yerinden edildiğini açıkladı.

Güvercini ezdiğine pişman oldu! Güvercini ezdiğine pişman oldu!

01:50: İsrail Meclisi, Gazze'deki çatışmalar sırasında çalışacak bir "acil durum hükümeti" kurulmasını onayladı.

00:30: İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı, 500'ü çocuk olmak üzere bin 537'ye yükseldi.