Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonu kapsamında birçok bölgeye saldırılar düzenlendi. İsrail ordusu, bu gelişmeler üzerine "savaş durumu alarmı" ilan ederek Gazze Şeridi'ne hava saldırıları başlattı. Bu şiddetli çatışmalarda Gazze Şeridi ve İsrail'de binlerce insan hayatını kaybetti. İki taraf arasındaki çatışmaların yoğunluğu ve ölü sayısının artması ciddi bir insani krizi işaret ediyor.

FİLİSTİN'DE 1417, İSRAİL'DE 1300 CAN KAYBI

Gazze'de İsrail tarafından gerçekleştirilen saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 1417'ye yükseldi. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ve yaralılar hakkında bilgi verildi. Açıklamada, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda, 248'i kadın ve 447'si çocuk olmak üzere toplam 1417 kişinin yaşamını yitirdiği, ayrıca 932 kadın, 1531 çocuk ve 6 bin 268 kişinin yaralandığı ifade edildi.

İsrail devlet televizyonu KAN, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail'e başlattığı "Aksa Tufanı" saldırısında ölü sayısının 1300'e yükseldiğini belirtti.

Devlet televizyonu, saldırılarda yaralanan İsrailli sayısını da 350'si ağır olmak üzere 3 bin 300 olarak açıkladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise Lübnan sınırındaki çatışmalarda hayatını kaybeden iki subay ve bir askerle birlikte 7 Ekim'den bu yana öldürülen İsrail askerlerinin sayısının 220'ye yükseldiği kaydedildi.

İSRAİL KARA HAREKATINA HAZIRLANIYOR

İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, Gazze Şeridi'nde rehin tutulan İsrailliler evlerine dönmeden Gazze'ye elektrik, su ve yakıt verilmeyeceğini açıkladı. Aynı zamanda İsrail ordusu, "Kara harekatına hazırlanıyoruz. Gazze'de güvenlik duvarı kuruyoruz. Yaklaşan herkes vurulacak." şeklinde bir açıklama yaptı.

AA-20231011-32373147-32373143-ISRAIL_ORDUSU_GAZZEYI_OBUSLERLE_YOGUN_SEKILDE_VURUYOR

GECE BOYUNCA GAZZE BOMBALANDI

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin batısındaki Eş-Şati Mülteci Kampı ve kuzeydeki Cibaliya bölgelerini bombalayarak birçok ölü ve yaralıya yol açtı. İsrail savaş uçakları, kentin tüm bölgelerinde gece boyunca evleri bombaladı. Gazze Şeridi'nde elektrik tamamen kesildi ve bölgedeki tek elektrik santrali yakıt eksikliği nedeniyle hizmet veremez durumda. Bölgede yaşayan 2 milyon insan elektriksiz kaldı.

AA-20231011-32372862-32372861-ISRAILIN_GAZZE_SERIDINE_SALDIRILARI_BESINCI_GUNUNDE_DE_SURUYOR

ELEKTRİK SANTRALLERİ ÇALIŞMIYOR

Filistin-İsrail hattında çatışmalar ve bombardıman beşinci gününde de devam etti. Özellikle İsrail, Gazze'ye yönelik saldırıları artırdı. Bölgedeki elektrikler tamamen kesildi ve Gazze'deki tek elektrik santrali yakıt eksikliği nedeniyle çalışamaz hale geldi.

BM'DEN İNSANİ YARDIM VURGUSU 

Bu gelişmelerin ardından ABD, İsrail ve Mısır ile Gazze'deki sivillerin güvenli bir şekilde çıkış yapmalarını sağlamak için görüşmelerde bulunuyor. Birleşmiş Milletler (BM) ise Gazze Şeridi'nde nsani yardımın açılmasının önemini vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ardından yaşanan insani krize dikkat çekerek, "Temel malzemeler en acil ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmalıdır" ifadesini kullandı.

Michel, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, Gazze'ye gıda, su, ve yakıt gibi acil insani yardımların erişiminin sağlanması gerektiği mesajını alıntılayarak bu konuya dikkat çekti.

Aynı zamanda evrensel değerlerin ve insan onuruna saygının her zaman ve her yerde öncelikli olması gerektiğini vurgulayan Michel, bu değerlerin AB'nin temel ilkesi olduğunu belirtti.

Michel ayrıca, "Uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesi gerekmektedir. Temel insani malzemeler, en zor durumda olan kişilere ulaşmalıdır" dedi.

AA-20231011-32372862-32372851-ISRAILIN_GAZZE_SERIDINE_SALDIRILARI_BESINCI_GUNUNDE_DE_SURUYOR

İŞTE İSRAİL-FİLİSTİN HATTINDA DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR:  

16.56: ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, yarın İsrail'i ziyaret edecek.

15.43: BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, Gazze nüfusunun büyük bir kısmının soykırıma maruz kaldığını vurgulayarak, İsrail'in sivilleri bombalamayı durdurması için çağrıda bulundu.

14.57: İsrail ordusu sözcüsü Yarbay Jonathan Conricus, savaş uçaklarının hedefinin Hamas'ın yer altında kurduğu tüneller olduğunu söyledi.

14.40: İsrail tarafından Şam ve Halep'te bulunan havalimanları savaş uçaklarıyla hedef alındı.

13.19: Mısır Dışişleri Bakanlığı, Refah sınır kapısının açıldığını duyurdu. Mısır açıklamada ayrıca "Gazze'ye yarım El Ariş Havalimanı'na gönderilebilir" ifadelerini kullandı.

13.09: Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 1354 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 49 kişinin yaralandığını duyurdu.

12.36: İsrail'e yönelik Aksa Tufanı operasyonuyla ilgili konuşan Hamas'ın üst düzey yetkilisi Ali Baraka; operasyona iki yıl boyunca gizlice hazırlandıklarını açıkladı. Baraka “Yakın müttefik ve fraksiyonların da haberi yoktu, lider kadroda da kısıtlı sayıda kişi haberdardı. Başladıktan yarım saat sonra Hizbullah ve İran'daki müttefiklerimiz gibi tüm Filistin direniş fraksiyonlarıyla temasa geçildi. Ruslar mesaj gönderdiler, durumu sordular ve savaşın hedefleri hakkında bilgilendirildiler" dedi.

11.50: İsrail Büyükelçiliği’nin İsrail Hükümeti Basın Ofisi’nden almış olduğu bilgilere göre, 7 Ekim’de gerçekleştirilen saldırılar sonucunda bir Türk vatandaşı hayatını kaybetti, bir Türk vatandaşından da haber alınamıyor.

11.09: Gazze'yi kuşatma altına alan İsrail kente elektrik, su ve yakıt verilmeyeceğini duyurmuştu. Filistin'e yönelik insani yardım çağrılarına sert bir şekilde yanıt veren İsrailli yetkililer "Gazze'ye insani yardım mı? İsrailli esirler evlerine dönene kadar hiçbir elektrik şalteri açılmayacak, hiçbir su musluğu açılmayacak ve hiçbir yakıt kamyonu içeri girmeyecek" ifadelerini kaydetti. Yetkililer uluslararası tepkilere ise "Kimse bize ahlak dersi vermesin" şeklinde yanıt verdi.

10:49: İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, Gazze Şeridi’nde rehin tutulan İsrailliler evlerine dönmeden Gazze'ye elektrik, su ve yakıt verilmeyeceğini söyledi. 

10:30: Gazze Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim'den bu yana İsrail'in düzenlediği saldırılarda Gazze'de 1203 kişinin öldüğünü ve 5 bin 763 kişinin yaralandığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, hastanelerin yoğunluk nedeniyle yaralı ve hastaların yerde yattığını belirtti.

10:15: ABD Başkanı Joe Biden ve Yardımcısı Kamala Harris, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptıkları görüşmede İsrail'e verdikleri desteğin süreceğini vurguladılar. Liderler, "Hamas teröristlerinin dehşet verici saldırıları" karşısında düzenli temas halinde olma konusunda mutabık kaldılar.

Mescid-i Aksa'da cuma! Mescid-i Aksa'da cuma!

10:00: İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan'ın İsrail-Gazze çatışmalarını görüşmek üzere Lübnan'a gideceği duyuruldu.

09:45: CNN'e açıklama yapan bir Beyaz Saray yetkilisi, Biden'ın Hamas militanlarının çocukların kafasını kestiğine dair resimler ve doğrulanmış haberler görmediğini söyledi.

09:20: Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yarın bir araya gelecek.

09:15: Hamas, İsrailli bir kadın ile iki çocuğunu serbest bıraktıklarını açıkladı.

09:10: İsrail ordusu, "Gazze'de güvenlik duvarı kuruyoruz. Yaklaşan herkesi vuracağız." açıklamasını yaptı.

09:00: İsrail güçleri, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün kuzeyindeki Kalendiya Mülteci Kampı'na baskın düzenledi ve bir Filistinliyi ağır yaraladı, 2'sini gözaltına aldı.

08:30: Gazze'deki güvenlik çitlerini güçlendiren İsrail ordusu, yaklaşan herkesin vurulacağını açıkladı.

07:30: İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentine sabah saatlerinde baskın düzenledi ve çatışmalar yaşandı.

07:10: Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (UNOCHA), Gazze'de yerinden edilenlerin sayısının 338 bin kişiyi geçtiğini açıkladı.

05:07: İsrail Sağlık Bakanı Moshe Arbel, İsrail'e saldırı düzenlerken yaralı halde ele geçirilen Filistinlilerin tedavisinin yapılmayacağını bildirdi.

04:30: Gazze'de Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sonucu kentte ölenlerin sayısının yaklaşık 1200 olduğunu ve 5 bine yakın kişinin yaralandığını duyurdu.

03:26: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile "acil durum hükümeti" kurma konusunda anlaşan muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz, Hamas'ın elindeki İsrailli esirleri geri almak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

02:55: İsrail Sağlık Bakanlığı, İsrail-Filistin çatışmasının başladığı 7 Ekim Cumartesi gününden bu yana hastanelere 3 bin 268 yaralının nakledildiğini açıkladı.

01:38: Hamas Hareketi, 7 Ekim'den bu yana süren "İsrail işgalinin Filistin'deki ihlallerine cevap olarak yürütülen Aksa Tufanı operasyonunun birinci dereceden bir savunma operasyonu olduğunu" belirtti.

01:13: Fas, Cezayir ve Ürdün dışişleri bakanları, Filistin-İsrail çatışmasının bölgedeki yansımalarına karşı uyarıda bulunurken, uluslararası camiaya da acil müdahale çağrısı yaptı.

01:06: ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, "İsrail'in savaş kurallarına göre hareket etmesinin gerçekten önemli olduğunu" söyledi.

00:17: Gazze'de Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, esir aldığı bir Yahudi yerleşimci kadın ile 2 çocuğunu serbest bıraktı.


NE OLMUŞTU? 

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 1300 İsraillinin hayatını kaybettiği, 3 bin 300 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 1203 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 bin 763 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Ayrıca Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 29 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 150 kişinin yaralandığı belirtilmişti.