Filistin-İsrail savaşı on dördüncü gününde devam ederken, The Times Of Israel'in haberine göre, İsrail ordusu gece saatlerinde Gazze'ye 100 saldırı gerçekleştirdi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısının 4 bin 137'ye yükseldiğini duyurdu.

Dün (19 Ekim) Gazze'deki Aziz Porphyrius Rum Ortodoks Kilisesi'ne düzenlenen İsrail saldırısında en az 8 kişi hayatını kaybetmişti.

CAN KAYBI 

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığına göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1524’ü çocuk, 1000’i kadın olmak üzere yaşamını yitirenlerin sayısı 4 bin 137’ye yükseldi. 12 binden fazla kişinin yaralandığını açıkladı. Ayrıca, işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 77 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

Gazze'den düzenlenen saldırılar sonucunda 306 asker ve bin 400 İsraillinin hayatını kaybettiği, 3 bin 968 İsraillinin ise yaralandığı bildirilmişti.

AA-20231019-32460001-32460000-ISRAIL_GAZZEDE_SIVILLERIN_SIGINDIGI_TARIHI_KILISEYI_BOMBALADI

NETANYAHU: "KARA HAREKATINA HAZIRIZ"

Çatışmaların şiddetlenmesiyle birlikte İsrail Başbakanı Netanyahu, kara harekatına hazır olduklarını açıkladı. İsrail'in hava ve deniz saldırılarına ek olarak, Gazze Sınırı'na asker sevkiyatı da devam ediyor.

AA-20231019-32460172-32460171-ISRAIL_YONETIMINDEN_KARA_OPERASYONU_MESAJI

BİDEN, İSRAİL'E YARDIM İÇİN ACİL BÜTÇE TALEP EDECEK 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ise, İsrail'e destek vermek amacıyla ABD Kongresi'nden acil bütçe talep edeceğini duyurdu ve İsrail'in güçlenmesini vurgulayarak, Ukrayna ve İsrail'i savaşta müttefikleri olarak destekleyeceklerini belirtti.

Savaşın 14. gününe girerken, bölgedeki gelişmeler dakika dakika şu şekilde:

21.05:  İsrail 13 bin sivilin bulunduğu Kudüs Hastanesine 'boşaltın' uyarısı yaptı. 

20.47: Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Katar'ın çabalarına yanıt olarak iki ABD'li esiri (anne ve kızı) insani gerekçelerle serbest bıraktıklarını duyurdu.

08.37: İsrail, Gazze Şeridi'nde yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı tarihi kiliseye düzenlediği saldırıda en az 8 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

08.10: ABD Başkanı Biden, Ulusa Sesleniş konuşmasında İsrail'e olan desteğini bir kez daha yineleyerek, desteklerini artırmak amacıyla ABD Kongresi'nden acil bütçe talebinde bulunacağını açıkladı.

06.07: Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, İsrail'in açık saldırganlığına ve geniş çaplı savaş suçlarına maruz kalan Filistin halkını desteklemek için acil eylem çağrısında bulundu.

05.49: İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde sivillerin bulunduğu 6 eve hava saldırısı düzenledi.

05.29: Filistin Devlet Başkanlığına bağlı Kilise İşleri Yüksek Komitesinin Başkanı Remzi Huri, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki insanlara karşı "soykırım" planı uyguladığını ifade etti.

02.48: İsrail'in muhtemel kara operasyonu için Güvenlik Kabinesi'nin onayının gerektiği vurgulanırken, 7 Ekim'den bu yana söz konusu kabine daha önce de toplandı.

02.30: Axios haber sitesi, ABD'deki Biden yönetiminin Ukrayna'ya tahsis edilen "on binlerce top mermisini" İsrail'e göndermeyi planladığını bildirdi.

01.53: İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), İsrail'in 11 Ekim'de Gazze'nin suyunu keserek 600 bin insanı temiz suya erişimden mahrum bıraktığını açıkladı.

İsrailli hahamdan kan donduran "İşgal" çağrısı! İsrailli hahamdan kan donduran "İşgal" çağrısı!

01.49: Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail'in Gazze'ye yönelik süren saldırıların bölgesel bir savaşa dönüşebileceği uyarısında bulundu.

01.46: İsrail ordusu, Lübnan'ın güneyinden tanksavar füzeleri fırlatma girişimi gerekçesiyle Hizbullah üyelerinden oluşan 3 kişilik bir "hücreyi" hedef aldığını açıkladı.

00.48: İsrail'in Gazze Şeridi'nde yerinden edilenlerin sığındığı tarihi Aziz Porphyrius Rum Ortodoks Kilisesi'ne düzenlediği saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi.

00.28: İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkesinin İsrail'e desteğini yineleyerek, "Sizinle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz ve sizin kazanmanızı istiyoruz" dedi."

AA-20231019-32458753-32458739-ISRAILFILISTIN_CATISMASI_13_GUNUNDE_DEVAM_EDIYOR

FİLİSTİN-İSRAİL SAVAŞI: NE OLMUŞTU? 

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" adını verdikleri kapsamlı bir saldırı başlatmıştı.

Bu saldırı sırasında Gazze'den binlerce roket İsrail'e atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek bu bölgeyi ele geçirmişlerdi. Silahlı gruplar daha sonra bu kapıdan İsrail içindeki yerleşim yerlerine sızdılar ve bu gelişmeler İsrail ordusunu harekete geçirdi.

Gazze'den düzenlenen saldırılar sonucunda 306 asker ve 1,400 İsraillinin hayatını kaybettiği, 3,968 İsraillinin ise yaralandığı bildirilmişti.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında bin 524'ü çocuk olmak üzere toplam 3 bin 785 kişinin öldüğünü ve 12 binden fazla kişinin yaralandığını açıklamıştı. Ayrıca, işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 77 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

İsrail'in saldırıları sonucunda 13 gazeteci de yaşamını yitirmişti."