Filistin-İsrail savaşında İsrail ordusu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını 11. günde de devam ettiriyor. Bu süreçte, 2 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti. Gazze'deki sağlık kaynakları, Han Yunus bölgesini hedef alan hava saldırılarının ardından Nasır Tıp Kompleksi'ne çok sayıda yaralının getirildiğini belirtiyor.

Gazze'deki sağlık yetkilileri 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırıları sonucu 2 bin 800'den fazla Filsitinlinin öldüğünü yaklaşık 10 bin kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

Savaşta her iki taraftan toplam can kaybı 4 bini geçerken, yaralı sayısı 14 bine yaklakmıştı. İsrail'in Hamas'ı hedef alan kara harekatı başlatmasına kesin gözüyle bakılıyor.

AA-20231014-32406929-32406923-ISRAIL_GAZZE_SINIRINA_YIGINAK_YAPMAYA_DEVAM_EDIYOR

GAZZE'YE SALDIRI GECE BOYUNCA DEVAM ETTİ

Filistin haber ajansı WAFA, İsrail'in savaş uçakları, gemileri ve topçu atışlarıyla Gazze Şeridi'ne saldırmaya gece boyunca devam ettiğini rapor ediyor.

Bölgedeki görgü tanıkları, Gazze'nin orta kesimlerindeki Deyr el-Belah bölgesinde yapılan bir hava saldırısının sonucunda 7 Filistinlinin öldüğünü, bunlar arasında çocukların da bulunduğunu ve 12 kişinin yaralandığını ifade ediyorlar.

MÜLTECİ KAMPLARI BOMBALANDI 

Aynı şekilde, Gazze'nin orta kesimlerinde yer alan Nusayrat ve Şatı mülteci kampları, İsrail savaş uçakları tarafından gece boyunca yoğun bir şekilde bombalandı. Aynı gece, Gazze'nin batısında bulunan Rimal Mahallesi'nde bir evin bombalanması sonucu 8 kişi hayatını kaybetti.

AA-20231015-32417042-32417035-ISRAILFILISTIN_CATISMASI_10_GUNUNDE_ARTARAK_DEVAM_EDIYOR

TÜRKİYE'DEN GARANTÖRLÜK FORMÜLÜ

Ayrıca, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail ve Filistin arasındaki çatışma ile ilgili garantörlük formülünü önerdi. Bakan Fidan, Türkiye'nin de dahil olduğu garantör ülkelerin çatışma taraflarının anlaşmasını takip etmesi gerektiğini ifade etti. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de AB'nin Gazze Şeridi'ne insani yardım için Mısır üzerinden hava koridoru açmayı planladığını ve insani yardım miktarını artırarak 75 milyon euro'nun üzerine çıkarma kararı aldığını belirtti. İlk yardım uçuşlarının bu hafta gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

AA-20231016-32424001-32423993-ISRAILIN_GAZZE_SERIDINE_SALDIRILARI_10_GUNUNDE_SURUYOR

Gazze'de dakika dakika yaşanan gelişmeler şu şekilde:

09.32: Son gelişmelere göre, İsrail ordusu Gazze Şeridi'ne yönelik gece boyunca süren saldırılarda, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 60 Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

06.36: İsrail yönetimi, savaşın başladığı 7 Ekim'den bu yana Gazze çevresinden yaklaşık 500 bin İsrailli sivili tahliye etti.

04.22: Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden, 18 Ekim Çarşamba günü İsrail ziyaretinin ardından Ürdün'e giderek, Kral 2. Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmeyi planlıyor.

01.33: Gazze Şeridi'ne 10 gündür devam eden İsrail saldırıları, özellikle Gazze sınırına yakın Sderot kenti çevresinde güvenlik önlemlerinin arttırılmasına neden oluyor.

00.37: Son olarak İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın katıldığı savaş kabinesi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Bu savaş uzun ve zorlu olacak, ancak kazanacağız" dedi.

Tünelde sıkışan 41 işçi boru ile kurtarıldı Tünelde sıkışan 41 işçi boru ile kurtarıldı

AA-20231016-32422363-32422360-ISRAILFILISTIN_CATISMASI_10_GUNUNDE_ARTARAK_DEVAM_EDIYOR

NE OLMUŞTU?

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e karşı geniş kapsamlı bir saldırı başlattı. Gazze'den binlerce roket İsrail'e fırlatıldı ve aynı dönemde Filistinli silahlı gruplar, Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na bir baskın düzenleyerek bu bölgeyi ele geçirdi. Silahlı gruplar, bu noktadan İsrail topraklarına sızdı ve İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ni çok sayıda savaş uçağıyla bombaladı.

Gazze'den başlatılan saldırılarda İsrail'de 299 kişinin, bunlardan 1309'unun asker olduğu, öldü ve 3 bin 968 kişi yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı ise Gazze'deki İsrail saldırılarında 2 bin 778 kişinin öldüğünü ve 10 binden fazla kişinin yaralandığını bildirdi. Batı Şeria'da ise İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonucu 60 Filistinlinin hayatını kaybettiği ve yaklaşık 1250 kişinin yaralandığı belirtildi. İsrail'in saldırılarında 11 gazeteci de öldü.

Ayrıca, Lübnan'ın güneyindeki İsrail sınırında 8 Ekim'den bu yana Hizbullah ve İsrail ordusu arasında çıkan çatışmalarda, 3 sivil, 4 Hizbullah milisi ve 2 Filistin İslami Cihad Hareketi üyesinin öldüğü bilgisi verildi. Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda 3 İsrail askeri de hayatını kaybetti. Bu çatışmalarla ilgili detaylar sunuldu.