7 Ekim'de başlayan, Filistin-İsrail savaşı 13'üncü gününde tüm şiddetiyle devam ediyor.

Tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu Filistin-İsrail savaşında, yaşan önemli gelişmeleri, neler olduğunu ve Filistin son dakika gelişmelerini haberimizde derledik.

İsrail'in 17 Ekim akşamı Gazze'de 471 kişinin ölümüne neden olan hastane saldırısının yankıları sürüyor.

El-Ehli Baptist Hastanesi'ni yönelik saldırıda 28'i ağır olmak üzere 342 kişi de yaralandı.

Olay sırasında hastanede sadece hastalar değil, bombardımandan kaçarak binaya sığınan yüzlerce kişi de vardı.

Hastane saldırısının ardından Hamas misilleme olarak Tel Aviv'e roket saldırısı düzenledi.

Savaşta bugüne kadar 3 binden fazla Filistinli, bin 400'ün üzerinde İsrailli yaşamını yitirdi.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra bugün (19 Ekim) konuyla ilgili yazılı açıklamasında ölen 3 bin 785 kişiden 1524'ünün çocuk, 1000'inin ise kadın olduğunu aktardı.

İsrail'in saldırılarında yaralanan kişi sayısının 12 bin 493 olduğunu belirten Kudra, yaralılardan 3 bin 983'ünün çocuk, 3 bin 300'ünün ise kadın olduğunu ifade etti.

İSRAİL HASTANE SALDIRISINA DAİR TAVRINI DEĞİŞTİRMİYOR

gazze-6

Hastane saldırısının yankıları sürerken, İsrail tarafı saldırıyı üstlenmeme tavrını devam ettiriyor.

İsrail ordusu, iki Hamas üyesi arasında geçtiğini iddia ettiği görüşmelerin "telefon tapelerini" sosyal medyadaki X hesabından yayımladı.

Paylaşımda, İsrail ordusunun saldırıyı düzenlemekle suçladığı İslami Cihad mensuplarının konuşmaları değil Hamas mensupları olduğu iddia edilen iki kişinin diyaloğu yer alıyor.

Konuşmalarda bir "Hamaslı" diğer "Hamaslı"ya, "…Bu roketlerin İslami Cihad grubuna ait olduğu söyleniyor” diyor. Devamındaki diyalogda aynı kişi sürekli "söyleniyor" şeklinde konuşmayı sürdürüyor.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari’nin sabah Batılı medya mensuplarıyla yaptığı basın toplantısında da yazılı tercümesini dağıttığı telefon tapelerinde, "Hastanenin arkasındaki mezarlığın oradan atılmış" ifadesi duyuluyor.
 

İsrail'den savaşa dev bütçe İsrail'den savaşa dev bütçe

BİDEN ZİYARETİ

BİDEN-İSRAİL

ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail ziyaretini tamamlamasının ardından bölgede askeri hareketlilik yaşandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, savaş kabinesini topladı, jetler Gazze'de yine bir hastanenin yakınlarını vurdu. Tel Aviv'de ise saldırı sirenleri duyuldu.
 

İSRAİL SALDIRILARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR

İsrail savunma güçleri, son 24 saatte Gazze şeridi boyunca bir çok askeri hedefe saldırı düzenlendiğini açıkladı.

Filistin Kızılayı, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi'nde bulunan Kudüs Hastanesi'nin yakınını vurduğunu açıkladı.

Hastanede, Gazze'ye yönelik bombardıman yüzünden yerinden edilmiş 8 binden fazla Filistinli bulunduğu belirtildi.

Saldırı sonrası can kaybı veya yaralanma rapor edilmedi. 

GAZZE'YE İNSANİ YARDIMA İZİN

ABD Başkanı Joe Biden, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Refah Sınır Kapısı’nın açılması ve Gazze'ye insani yardım taşıyan yaklaşık 20 TIR'ın geçişine izin verilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Biden, insani yardımlara Hamas'ın el koyması durumunda "bunların sona ereceğini" ifade etti.

Beyaz Saray'dan da, "Daha fazla TIR'ın geçişine izin verileceğini umuyoruz" açıklaması yapıldı.

"GAZZE ŞERİDİ'NE KARA HAREKATINDAN KAÇIŞ YOK"

İsrail Kanal 12 televizyonunda, Biden'ın katıldığı İsrail Savaş Kabinesi toplantısına ilişkin yeni ayrıntılar yayımlandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da bulunduğu toplantıda, Biden'a Gazze'ye kara harekatı yapmaktan başka çarenin olmadığının iletildiği aktarıldı.

İsrail'in Gazze'deki Filistinli gruplara ezici bir zafer elde etmemesi durumunda Tel Aviv'in Orta Doğu'daki konumunun zarar göreceği aktarılan Biden'ın ise Kabine'ye, "ABD'nin Gazze'de İsrail'in herhangi bir kara harekatına destek olacağı" sözünü verdiği vurgulandı.

Savaş Kabinesi üyelerinin Biden'a mutlak zafer dışında Tel Aviv'in bölgedeki stratejik önemini kaybetmesinin yanı sıra Hamas'ın sürpriz saldırısı öncesinde çok tartışılan; "Suudi Arabistan ile normalleşme" konusunda stratejik hamleler yapma yetisini de yitireceği ifade edildi.

Toplantıya İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer, Ultra Ortodoks Yahudi Şas Partisi lideri Arya Deri, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi ve eski Savunma Bakanı Benny Gantz katıldı.

İsrail Başbakanı Netanyahu ve muhalefetteki Benny Gantz, abluka altındaki Gazze Şeridi çevresinde 7 Ekim'de başlayan saldırılardan 4 gün sonra "Acil Durum Hükümeti" ve buna bağlı daraltılmış bir Savaş Kabinesi kurulması için anlaşmıştı.

"KARA HAREKATI HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI"

İsrail ordusunda ölü sayısı artıyor1

İsrail resmi devlet televizyonu KAN, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne kara operasyonu yapmak için hazırlıklarını tamamladığını duyurdu.

KAN'ın haberinde, Gazze sınırı bölgesinde üç günden bu yana İsrail ordusu ile Filistinli gruplar arasında herhangi bir çatışma yaşanmadığı belirtildi.

Kuvvetlerin hareketi ve konumlandırılması da dahil olmak üzere tüm gelişmelerin, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne girmek için hazırlıklarını tamamladığını gösterdiği ifade edilen haberde, Gazze'ye yapılacak kara harekâtının, savaşın "Yahudi yerleşim birimlerinin silahlı Filistinlilerden temizlenmesinden sonraki" ikinci aşaması olduğu aktarıldı.

İSRAİL SAVAŞ UÇAKLARI OKULU VURDU

Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre dün gece İsrail, Gazze'nin güney kesimindeki Han Yunus Mülteci Kampı'nda Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) ait okullardan birini vurdu.

Evlerini terk etmek zorunda kalanların sığındığı UNRWA okuluna yönelik saldırıda ölenler ve yaralananlar oldu.

Yine İsrail savaş uçakları, Han Yunus'taki Havuz bölgesinde evlerini terk edenlerin sığındığı Ahmed Abdulaziz Okulu yakınındaki bir evi de hedef aldı. Hava saldırıları sonucu ölenlerin ve yaralananların olduğu belirtildi.

WAFA'nın bir başka haberinde ise Han Yunus'un güneyinde bulunan el-Bekri ailesinin evinin hedef alındığı İsrail hava saldırısı sonucu, aralarında 7'si çocuk olmak üzere en az 9 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Ağır bombardıman sonucu yıkılan evin enkazında henüz insanların bulunduğu ifade edildi.

Öte yandan Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, bakanlığın resmi Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda, Han Yunus ve Mısır sınırına yakın Rafah bölgesine yönelik düzenlenen İsrail hava saldırılarında, çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan ölenlerin olduğunu kaydetti. Kudra, can kaybı ve yaralanmalara ilişkin bilgi vermedi.

Rafah'taki saldırının düzenlendiği bölgedeki görgü tanıklarının aktardığına göre, İsrail savaş uçaklarının hedef aldığı iki evde 20 kişi can verdi.

AA-20231017-32433903-32433899-ISRAILIN_GAZZEDEKI_ELEHLI_BAPTIST_HASTANESINI_BOMBALAMASI_SONUCU_OLU_SAYISI_500E_YUKSELDI

Yine Gazze'deki Nusayrat Mülteci Kampı'na yönelik İsrail hava saldırısında küçük bir bebeğin hayatını kaybettiği ve yaralananların bulunduğu aktarıldı.

İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin Cibalya bölgesin vurduğu evde 13 Filistinlinin yaşamını yitirdiği ve çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 15 kişinin de yaralandığı belirtildi. Ayrıca, kentin güneybatısında Tel el-Heva Mahallesi'ndeki sivillerin ikamet ettiği binalara düzenlenen İsrail saldırıları nedeniyle ölen ve yaralananların enkazdan çıkarılmaya çalışıldığı vurgulandı.

ÖLÜ SAYISI 4 BİN 400'ü AŞTI

Filistin-İsrail çatışması her iki taraftan da 4 bin 400'den fazla kişinin hayatına mal oldu.

Filistin Sağlık Bakanlığı, çatışmalarda toplam 3 bin 61 Filistinlinin öldüğünü ve 13 bin 750'den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail tarafındaki ölü sayısının ise bin 400'ün üzerine çıktığı ve 4 bin 229 kişinin de yaralandığını belirtildi.