Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Lübnan'da, Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Abdallah Buhabib ile Beyrut'ta görüştü.

AA-20231017-32429076-32429074-DISISLERI_BAKANI_HAKAN_FIDAN

Bakan Fidan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarının sona erdirilmesi gerektiğini ve Kudüs'ün başkent olduğu bir Filistin devletinin kurulması çağrısında bulundu.

FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASI 

Fidan, "Kudüs'ün başkent olduğu bir Filistin devletinin kurulması konusunda artık dünyanın adım atma zamanı gelmiştir. Filistin devletinin kurulması ertelendikçe barış gelmeyecektir, son olaylar da bunun kanıtı olmuştur" dedi.

"LÜBNAN'IN YANINDAYIZ"

Fidan, Gazze'deki olayların çözümü ve bölgenin istikrarsızlaştırılmasının önlenmesi için çalışmaların devam ettiğini, özellikle Gazze'deki dramın etkilerinin diğer ülkelere yayılmasını engellemek amacıyla Lübnan'ın yanında olduklarını vurgulayan Fidan, "Mısır ile yaptığımız görüşmelerde bu konuda dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtmiştim. Burada Lübnan'ın istikrarsızlaştırılmasına karşı da Lübnan'ın yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu çatışmanın daha büyük savaşlar serisinin kapısını açması değil de barışın kapısını aralaması konusunda neler yapılabileceğini görmemiz lazım. Büyük savaşlar çıkabileceği gibi tarihi barışlar da çıkabilir. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan buradan tarihi barışın çıkabileceğine inanmakta ve buna yönelik çalışmalar yürütmekte" diye konuştu. 

Meteorolojiden o illere sağanak uyarısı Meteorolojiden o illere sağanak uyarısı

AA-20231017-32429076-32429075-DISISLERI_BAKANI_HAKAN_FIDAN

"YALANI KURUMSALLAŞTIRIYORLAR"

Türkiye olarak çözüm konusunda ciddi olduklarını ve eski yöntemlerin etkisizliğini kabul ettiklerini ifade eden Fidan, "Uzun yıllardır medya gücünün oluşturduğu etkiyle dünyanın geri kalanına yalan söylediklerini ve bu yalanı da kurumsallaştırdıklarını görmekteyiz. Artık buna son vermenin zamanı geldi" dedi. Ayrıca Fidan, uluslararası toplumun Mescid-i Aksa'ya duyarlılık göstermesi gerektiğini belirtti.

Gazze'deki olaylar ve İsrail'in saldırıları sonrası, Türkiye'nin Hamas'ın siyasi kanadıyla görüşmelere başladığını açıklayan Fidan, sivillerin ve çocukların bırakılması için çabaların sürdüğünü ve kalıcı barışın sağlanması için çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Kaynak: AA