Ali Fuat Duatepe yazıyor

2014 yılından bu yana devamlı operasyon yapılan Fetulahçı Terör Örgütü, her operasyonun ardından kontrolü kaybettiği bölgelerde yeniden yapılanmaya gidiyor. Yapılanma biraz zaman alsa bile örgütün en çok dikkat ettiği husu olarak gizlilik öne çıkıyor. Herkese ve her işe kod adı veriliyor, bunlar deşifre oldukça yenisi geliyor. Örgüt içinde polise yakalanmamak için alınan önlemlere İŞ GÜVENLİĞİ denildiği ortaya çıktı. Örgüt yönetimi tarafından alınan kararlar sürekli olarak internet tabanlı programlar üzerinden örgüt üyeleri ile paylaşılarak talimatların il ve ilçe yönetimlerinden görevli şahıslar tarafından denetlenmesinin istendiği ortaya çıktı.

K.Ş. adlı zanlıda ele geçirilen dijital içindeki Mesaj 5

Mesaj içeriği; İş güvenliği tedbirlerine azami dikkat ederek periyodik ziyaretlere (15 günde 1) devam
edelim inş.

Bu ziyaretler iyi planlanmalı. Okunacak veya izletilecek şeyler önceden hazırlanmalı. Gündemler için zihni hazırlıklı gidilmeli. Vakit iyi değerlendirilmeli. Yani nitelikli birliktelik sağlanmalı.

FETÖ'nün güncel Antalya il yapılanmasının deşifresine yönelik soruşturma kapsamında Hasan/Yusuf kod adlı K.Ş. ve Antalya İl İmam Yardımcısı olduğu tespit edilen Nasuh kod adlı İ. D.'den ele geçirilen VİBER, TELGRAM ve WHATSAPP programlar üzerinden yapılan örgütsel yazışma örneklerindeki bilgiler dikkat çekiyor.

Mesaj 23; 

" Gayb olmayan vazifeli arkadaşların dikkat edeceği
hususlar... Öncelikle şunu belirtmek lazım. Yeni yapılanma ile irtibat için 3 şeye dikkat ediyorlar.

- Mtv liden para topluyor mu?
- Mğdr ailelerle irtibatı varmı ve yardım yapıyor mu?
- Gayb olan kişilerle irtibatı var mı ve yardım yapıyor mu?
Bu üç maddeye azami dikkat edilmeli...

İlgililerin dışında kimse vazifeli olduğunu bilmemeli. Yakın arkadaşlarve yakın akrabalar dahil. Bazen art niyetli kişiler şikayet edebiliyor. Bazen art niyetli olmayan arkadaşlar bir baskı sonucu bilgi verebiliyorlar. Bazen de yine art niyetli olmayan arkadaşlar, boşluğa gelip başka ortamlarda paylaşabiliyorlar. Ordaki art niyetli kişiler şikayet edebiliyorlar.

Gayb olmayan vazifeli arkadaşlar yine vazifeli arkadaşlardan en az kişi ile en asgari düzeyde vicahi görüşme yapmalı. (Özellikle görüşmelerinin fıtri bir izahı olmayan kişiler daha az görüşme yapmalı).

Mümkün olduğu kadar sanaldan işlerimizi halletmeye çalışmalıyız.

Yeni yapılanmayı tespit etmek için bazen mğdr aileler üzerinden gidiyorlar. Bu yüzden vazifeli arkadaşlar en az mğdr ile ile irtibatlı olmalı. Mümkünse bu aileleri rehberler ve kardeş aileler ile takip etmeli. Mümkün değilse bazı mğdr aileleri başka mğdr ailelere zimmetlemek suretiyle en az mğdr aile ile görüşmeli. Ayrıca mağdur ailelerle görüşme trafiği en asgariye indirilmeli. En çok trafik para alışverişlerinde oluyor. Bu trafiği en asgariye indirmek için 3-4 aylık periyotlarla yardımlar planlanabilir.Yine mğdr aileler tekrar sıkıca tenbihlenmeli. Kardeş ailesi dışında kimse ile bu yardım meselesini paylaşmamalı.

Gayb olmayan arkadaşların ikamet ettikleri beldede bulunmalarının makul bir izahı olmalı. (Memleketi, eşinin memleketi, kendi evi orda olan, çocuğu orda okuyan, ailesi orda ikamet eden, fiili işi olan şeklinde).

Özellikle erkek arkadaşlardan, yukarda bahsettiğimiz gerekçelerle vazifeli olduğu beldede ikamet etmesinin makul bir izahı yoksa mutlaka fiili bir işte çalışmalı.

Hayatın doğal akışı gereği resmi adresi, ikamet ettiği ev olmalı ve faturaları kendi üzerine olmalı. Normal insanlar gibi; fıtri diyaloglarını/ziyaretlerini devam ettirmeli. Kimse ile görüşmeyen gizemli biri izlenimi oluşturmamalı. Hizmetten gayb olmayan arkadaşlarla da izahı olan görüşmelerine devam etmeli. (Eski mesai arkadaşları, yeni iş arkadaşları, komşuları, cezaevinden koğuş arkadaşları, eşleri arkadaş olan aileler, çocukları arkadaş olan aileler gibi)

Komşuları tarafından şüphe ile karşılanacak gizemli bir tablo da çizmemeli. Komşularla diyaloglarında hizmeti şiddetle savunan bir tablo çizmemeli. Geçmişte içinde bulunmuş, mağduriyet yaşamış ama şu an irtibatı olmayan bir kişi tablosu çizebilir. Komşuları evlerine ziyarete geldiğinde evde hizmete özel birşey (kitap vs) bulmamalı. Mc Tv, kanal listesinde ilk sıralarda kayıtlı olmamalı. Halen şikayet edecek çok komşu var malesef.

Günlük hayatta kullandığı ve kendine ait normal gsm hattı olan bir telefonu olmalı ve fıtri görüşmelerini burdan yapmalı. Bu şekilde normal bir telefon/hattın olmaması hayatın doğal akışına ters. Ancak kullandığı bu hattın dinlenebileceği düşüncesiyle bu hattından yaptığı normal gsm görüşmelerine dikkat etmeli. Şifreli sayılabilecek ifadeler kullanmamalı.

Yine normal gsm hattından görüşürken özel görüşmeler için whatsapp gibi programlar üzerinden görüştüğü ima veya ifadesinde bulunmamalı. (Bu meseleyi whatsapptan görüşelim, diğer taraftan görüşelim gibi)

Fıtri görüştüğü kişilerle günlük hayatta kullandığı ve kendine ait normal gsm hattı olan bu telefonu ile de görüşmeleri olmalı. Takip varsa ve dışarda vicahi görüşmelerini tespit ederlerse, aralında gsm görüşmesinin olmaması whatsapp vb iletişim uygulamaları ile irtibatlaştıkları anlaşılır. Burdan da gizli
saklı işler yaptıkları anlaşılabilir. O yüzden arada normal gsm hattından görüşmeleri de olmalı. Günlük hayatta kullandığı ve kendine ait normal gsm hattı olan bu telefonundaki WhatsApp görüşme içerikleri gündem işleme şeklinde hizmete özel olmamalı. Daha çok buluşma şeklinde olmalı.

Mesajlaşmada asgari düzeyde olmalı hizmete özgü olmamalı.

Yine günlük hayatta kullandığı ve kendine ait normal gsm hattı olan bu telefonunda çok fazla whatsapp grubu olmamalı, dahil oldukları gruplara dikkat etmeli. Hizmetle ilgili arladaşlardan oluşan gruplara dahil olmamalılar. Eski öğretmen arkadaşları grubu, cezaevi arkadaş grubu vs. Ayrıca günlük hayatta kullandığı ve kendine ait normal gsm hattı olan bir telefonun temizliğine dikkat edilmeli. Whatsapp, sms, youtobe, arama motoru geçmişi, girdiği siteler, klavye panosu vs ara sıra temizlenmeli. Günlük hayatta kullandığı ve kendine ait normal gsm hattı olan bu telefonun whatsapp durum paylaşımlarında hizmete özel, bizim sitelerden alınmış paylaşımlar veya bizi ima eden şeyler paylaşılmamalı.

Yine kendi adları ile sosyal medya hesapları varsa burdaki paylaşımlarında hizmete özel, bizim sitelerden alınmış paylaşımlar veya bizi ima eden şeyler paylaşılmamalı. Yine önde görülen, daha önce takiple alınan veya yeni yapılanmada vazife alabileceğini tahmin edecekleri kişilerin; günlük hayatta
kullandığı ve kendine ait normal gsm hattı olan bu telefonun sinyal takibini yapılabileceklerini düşünerek; fıtri izahı olmayan hizmete özel görüşmelere giderken bu telefonlar götürülmemeli. 

Vazifeli arkadaşlar, hizmetle ile ilgili işlerini ikinci bir telefondan (açık hatlı) yapmalı. Bu telefondan kimliğini deşifre edebilecek özel işler (e-devlet, bankacılık vs) kesinlikle yapılmamalı. Dışarda başkası tarafından fark edilecek şekilde iki telefon taşımamalı (günlük hayattakullandığı ve kendine ait normal gsm hattı olan bir telefon ve hizmete özel ikinci telefon).İhraç olmuş veya kapatılan kurumlarda çalışan ve ekonomik durumu çok da iyi olmayan birinin iki telefon taşıması hayatın doğal akışına çok uygun değil.

Vazifeli arkadaşlar, resmi kurumlardaki işlerini fıtri bir şekilde sürdürmeli. Vazifeli arkadaşların, banka hesap hareketlerinde izah edemeyeceği giriş-çıkışlar olmamalı. (Yurt dışından izahı olmayan para transferi, mğdr aile hesabına para transferi vs)

Yine "bu kişi boş durmuyordur, irtibatı halen vardır. Takip edip başkalarına da ulaşabiliriz" düşüncesiyle takibe alabilecekleri kişilerin (önde görünen sembol isimler, daha önce takiple alındıktan sonra bırakılan/tahliye olan arkadaşlar, geçmişte idareci olan kişiler vb) yeni yapılanma ile irtibatını ortaya çıkaracak;

- mümkün mertebe izahı olmayan görüşmeler (çalışan veya müşterilerle) yapmamalı.
- mümkün olduğu kadar gayb kişilerle görüşmemeli.
- fıtri izahı olmayan mğdr ailelerle görüşmemeli.

Kartsız işlemlerden mağdurlara para transferi yapmamalı. Yani herkesten ziyade, şu an gayb olmayan; takiple alınıp bırakılanlar, önde görünen arkadaşlardan bu kişi boş durmuyordur diyebilecekleri ve takip edilme ihtimali yüksek olanlar... Ya da daha açık ifade ile o belde heyeti tarafından belirlenen kartsız işlem yapmaması gereken kişiler, kartsız işlemlerden mağdurlara para transferi yapmamalı. (Takipte ise; o anda, o atmden kime para yatırdığını tespit edip, mağdura yardım işleminden yeni yapılanma ile irtibatını tespit edip, takibe devam ediyorlar. Sonra da yeni dosya açıyorlar)

Dışarda takip sırasında fark edebilecekleri yerlerde whatsapp vb üzerinden sesli görüşme yapmamalı (Takipte ise normalden (gsm) konuşmadığını fark ederlerse şüphelebilir, takibe devam edebilirler.

Yine açık hatlara para/paket yüklemeyi mümkünse kendileri yapmamalı. Yukarıda bahsettiğimiz özellikte olmayan başka kişilere yükleme yaptırabilirler. Mümkün değilse, kendileri yükleyeceklerse operatörlerin iletişim merkezlerinden ziyade şok, bim, a101 den yapabilirler.Takipte iseniz; sizden sonra iletişim merkezine gidip hangi numaraya para/paket yüklediğinizi tespit edip, açık hat olduğunu tespit ettiklerinde yeni yapılanma ile irtibatınızı tespit edebilirler. Ayrıca hem sizi hem de o açık hattı takibe devam edebilirler. Çünkü açık hat kullandığımızı biliyorlar. Operatörlerin iletişim merkezine gitmemiz bu açıdan onların daha çok dikkatini çeker. Markette normal bir alışveriş yapar gibi gider, para/paket yüklersek çok dikkatlerini çekmez inş. Ancak yine de ideal olanı takip şüphesi olan kişilerin gerek iletişim
merkezinden gerekse marketlerden açık hata para/paket yüklememesi, bir başkasına yaptırması.

fetööö

Görüşmelerinin fıtri bir izahı olmayan kişiler (eski mesai arkadaşı, yeni iş arkadaşı, komşu, cezaevinden koğuş arkadaşı, eşleri arkadaş, çocukları arkadaş olmayan vb kişiler);

Letgo gibi uygulamalara üye olup, görüşmelerine buralardan birşeyler alıp-satıyor gibi bir kılıf bulabilirler. Ancak bu senaryonun tam işlemesi için gerçekten de birbirlerine göstermelik birşeyler satmalılar.

Yine kynai, ogansia, farmasi gibi network firmalarına üye olup, ticari amaçlı firma içi görüşme adı altında görüşmeler de yapılabilirler. Özellikle görüşmelerinin fıtri bir izahı olmayan bayanlar bu şekilde yapabilir.Bu tedbirler en kötü senaryo için alınabilecek bazı tedbirler. Arkadaşlarda bir korku oluşturacak şekilde bir durum oluşturmadan ilgilisine, onu ilgilendirdiği kadarıyla bu bilgileri verilmeli...

Rabbim muhafaza eylesin inşaAllah..."

Ele geçirilen mesajların tamamınınn analiz edilmesi sonrası Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı ulaştığı bilgileri şöyle ifade etti:

GENEL İTİBARİYLE;

-Antalya ilinde tekrar bir yapılanmaya girerek aktif olarak FETÖ/PDY adına faaliyet yürüttükleri,

-İl, ilçe, bölge vb. coğrafi yapılanmaya göre dağılımlar yapılarak hiyerarşik düzeyde yapılanmalara devam
ettikleri,

-FETÖ’den tutukluların ailelerine maddi/manevi destek sağladıkları,

-Kendi adlarına kayıtlı GSM hatları haricinde yabancı uyruklu bazı kişiler adına kayıtlı ikinci bir hat
kullandıkları,

-Himmet, kurban, burs vb. paralar toplayarak örgüte maddi destek sağladıkları,

-Örgütün il içinden topladığı paranın yanı sıra ülke dışında da örgüt üyelerine dağıtılmak üzere belirli miktarlarda paranın geldiği, paraların örgütle iltisaklı olan dikkat çekmeyecek bayan bir şahsın adına yurtdışından gönderildiği, il içerisinde görevlendirilen şahıs tarafından bu paranın teslim alınarak örgütle iltisaklı şahıslara dağıtıldığı;

-Antalya adliyesinde kahve otomatlarının bakımından sorumlu olan güncel yapılanma içerisinde eğitim koçu ve ihraç emniyet mensupları sorumlusu olarak görev verilen şahsın, kahve otomatlarına para sıkışması sebebiyle otomatların bağlı olduğu şirkete sözde arıza bildiriminde bulunan örgüt üyelerine otomatların başına giderek örgütsel kapsamda para alışverişi yaptıklarına ilişkin CMK 140 kapsamında tespit edilen görüşmelerinin bulunduğu (Para alışverişine ilişkin tespit yapılamamıştır);

-Örgütsel kapsamda iaşesi halen Antalya iline bağlı olan Antalya ili dışından ikamet eden şahıslara para yardımlarının takip edildiklerini bildikleri havale/eft-kargo gibi işlemlerin yanı sıra şehirlerarası otobüslerle defterler arasına gizlenerek gönderildiği, örgüt içi para transferinin bu şekilde yapılması amacıyla örgüt tarafından
talimat verildiği;

-Örgütün halen faaliyete devam ettiğini örgüt üyelerine hissettirmeyi, örgüte güveni tekrar sağlama ya da üst konuma çıkartmayı amaçladıkları, örgüt üyelerinin morallerini yüksek tutmaya gayret göstererek örgütten kopmaların ya da çözülmelerin önüne geçmeyi hedefledikleri,

Samimi Haber FETÖ'nün kaçış güzergahlarını açıklıyor! Parola: ADIM A TANA KADAR A TİN A Samimi Haber FETÖ'nün kaçış güzergahlarını açıklıyor! Parola: ADIM A TANA KADAR A TİN A

-Bahse konu topladıkları paraları mağdurlar adı altında eski örgüt üyelerine ya da cezaevinde olanların ailelerine yardım adı altında dağıttıkları,

-Bahse konu eylemleri yaparken iletişim amacıyla örgütsel (yabancı şahıslar adına) GSM hattı kullandıkları ve cep telefonlarını kapattıkları,

-Viber, Telegram, Whatsapp, Signal vb. iletişim programı kullanarak haberleştikleri, normal arama, mesaj vb. yöntemleri kullanmadıkları,

-Canlı kurye vb. aracılar yoluyla birbirlerine para, GSM hattı, telefon vb. temin ettikleri ancak yüz yüze gelmekten kaçındıkları,

-Örgüt içi evlilik izdivaç konularına eski yöntemlerle devam ettikleri,

-Eğitim Koçları adı altında KHK ile ihraç ya da sözleşmesi iptal edilmiş öğretmenlerin örgüt mensuplarının çocuklarına evlerinde ders verdikleri gibi açmış oldukları kaçak dershaneler aracılığıyla da örgütle iltisaklı ailelerin çocuklarına ders vermeye devam ettikleri, bu şekilde örgütün tabandan eleman ihtiyacını karşılamayı amaçladıkları;

-FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün 15 Temmuz öncesi yapılanması içerisinde Emniyet Mahrem İmamı olarak görev alan şahısların örgütün güncel eğitim yapılanması içerisinde eğitim koçu olarak yer aldıkları, bu şahısların güncel yapılanma içerisinde EĞİTİM (OKUL) ÜNİTE İMAMI ile birlikte hareket ettikleri, eski Emniyet Mahrem imamlarına yeni yapılanma içerisinde İHRAÇ EMNİYET MENSUPLARI SORUMLUSU olarak da ikinci bir görev verildiği, şahıslara yurtdışından örgütsel kapsamda para gönderildiği, ihraç emniyet mensupları sorumlusu tarafından bu paraların teslim alınarak bir kısmının eğitim ünite imamına teslim edildiği bir kısmının ise kendisi tarafından İl içinde ihraç emniyet mensupları ile gizliliğe riayet edilerek depo vb yerlerde yapılan yüz yüze görüşmeler esnasında örgütsel yardım olarak dağıtıldığı, Okul Ünite İmamına teslim edilen paraların bu şahıs aracılığıyla il içinde/dışında dağıtımının yapıldığı, örgütün ihraç emniyet mensuplarını bu şekilde örgütün güncelyapılanmasına dâhil ettiğine yönelik tespitler yapılmıştır.

Yarın: Örgüt avukatlarının kullandığı parola ve cezaevi kontrolü