Ali Fuat Duatepe yazıyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün gerçek yüzünün ortaya çıkmasının ardından binlerce kişi gözaltına alınıp tutuklandı, binlerce kişinin ifadesi alındı. Örgüt koordinasyonu sağlamak için avukatlar atrasında yeniden yapılanmayı oluşturmuş. FETÖ/PDY silahlı terör örgütü tarafından operasyonlar kapsamında gözaltına alınan örgüt üyelerinin vermiş oldukları ifadelerin temin edilmesi, kişiler dolayısıyla da örgüt hakkındaki delil durumlarından haberdar olunarak örgütün ne kadarlık bir kısmının deşifre edildiğinin kontrol altında tutulması, bu sayede olası operasyonlar da gözaltına alınacakların ifadelerinin tespitler doğrultusunda şekillendirilmesi ve örgütün en az düzeyde deşifresinin sağlanması avukatlık yapılanmasının görevleri arasında. Avukatların diğer önemli görevleri ise, hukuki süreçleri takip ederek kopmaları önlemek ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanacak örgüt üyelerinin vazgeçirilmesi olarak sıralanıyor.

ÖRGÜT ÜYELERİ AVUKATLARA ZİMMETLENİYOR

Örgütün 15 temmuz sonrasında örgüt içerisinde belirli bir konumda görev alan kişilerin bilgilerini topladığı, bunlara örgütle iltisaklı bir avukatın zimmetlendiği, ailesine de olası operasyon durumunda haber verilmesi için örgütle iltisaklı bir kişinin irtibat numarasının verilerek gözaltına alınması sonrasında vakit kaybetmeksizin haber verilmesinin istenildi saptandı. Bundan sonra ise süreç şöyle işliyor: Bu şekilde gelen bildirim sonrasında gözaltına alınan şahsın zimmetlendiği örgütle iltisaklı avukat zaman kaybetmeksizin kolluk ile irtibat kurarak ifade öncesinde zanlıyla görüşmeler gerçekleştiriyor, örgütsel durumu hakkında bilgiler alarak vereceği ifadeye yönelik yönlendirmede bulunuyor ve ihtimal varsa etkin pişmanlıktan faydalanmasının önüne geçmeye çalışıyor.

ÖRÜT AVUKATINI PAROLAYLA TANIYORLAR

Örgütün daha önce avukat ile irtibat kurmamış örgüt üyelerinin ifadelerine katılan avukatların örgüt tarafından yönlendirilen avukat olup olmadığını teyidi için örgüt üyelerine parolalar verdiği, gözaltına alınmaları sonrasında gelecek avukata “HIZIRIN SELAMIYLA” şeklinde verilen parola ile avukatın gerçekten örgüt tarafından gönderilen avukat olup olmadığının sağlamasının yaptırılmasının istendiği ortaya çıktı. Sonrasında avukatlar örgütün üst yönetimi tarafından gönderilen talimatları iletiyor. İşte ele geçen deliller:

K.Ş. isimli kişiden ele geçirilen örgütsel mesaj içeriklerinde MESAJ 1

Hayırlı akşamlar. Dünkü toplantımızda aldığımız karar gereği Allah muhafaza gözaltı durumunda size ve ailenize en hızlı bir şekilde ulaşabilmek için bu bilgileri doldurup Faruk abiye gönderebilir misiniz... Müstear adı YUSUF Gerçek adı-soyadı: K.Ş. Olumsuz bir durumda arkadaşların, ailenizden ulaşılacağı kişiler ve telefon numaraları. (Sadece eşinin irtibat bilgisi olmasın. En az 2 tane daha irtibat numarası olsun). - 1. İsim (eşi): günay 553 876 .. .. - 2. İsim: - 3. İsim: Olumsuz bi durumda ailenizin arayacağı kişi ve telefon numaraları. - Faruk ab : 30 698 808 7463 Gözaltı durumunda başka avukat gelirse kimin selamıyla sizinle görüşecek. - Hızırın selamıyla

K.Ş. isimli kişiden ele geçirilen örgütsel mesaj içeriklerinde tarihli MESAJ 1;

BİR HATIRLAMA!Bu hafta burada bir hareketlilik olabilir. Herhangi bir duyum değil. Sadece tahmin. Diğer birçok ilde bir hareketlilik oldu. Burası da altta kalmak istemeyebilir. Öncelikle Rabbim fırsat vermesin inş. Kavli duayı aksatmayalım inş. Özellikle hıfz dualarını.Sonrasında da bazı tedbirleri bir daha hatırlatalım inş.Bu açıdan risk grubundaki arkadaşları (özellikle gayb ve takip şüphesi olanları) tedirgin etmeden tekrar uyarsak.Evlerinde, iş yerlerinde, arabalarında, günlük telefonlarında (gayb olmayanların) izah edemeyeceği birşey olmasa. Özellikle para, zarf, isim listesi vs.Yatarken ikinci telefonlarının mesajlarınısilip zulaya koysunlar. Bir de; Allah muhafaza bir alınma olacak olursa hızlı bir şekilde avukat gönderebilmemiz için en kısa sürede alındıklarından haberdar olmamız lazım. O yüzden şubenizde bu risk grubundaki arladaşalarla böylesi bir durumda size nasıl haber vereceklerini planlayalım.Arkadaşın eşi de alınmadı ise; eşi sizlere ya da yurt dışındaki bir arkadaşa bilgi verebilir.

Eşi de alınmışsa; adamlar arkadaşların ailelerine gözaltına alındıklarına dair bilgi veriyorlar. Ailelerin önceden bilgileri olsun. Böylesi bir durumda kime haber vereceklerini bilsinler. Mümkünse bu bilgi verilecek kişi yurt dışındaki bir arkadaş olsun.Bir de risk grubundaki bu arkadaşların gerçek isim ve soyisimleri de yurt dışındaki arkadaşlarda olsun.Alınma durumunda avukat göndereceğimiz zaman isimler lazım oluyor.Rabbim muhafaza buyursun inş.

CEZAEVLERİNE PARA YOLLANIYOR

Cezaevindeki FETÖ/PDY hükümlü/tutuklarının bulunduğu koğuşların ilçelere zimmetlenerek aylık bazda ODA YARDIMI adı altında cezaevi hesabına para yatırıldığı saptandı. FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüyle iltisak/irtibatlı şahısların alacağı tedbirler kapsamında K.Ş. isimli kişiden ele geçirilen dijitallerin yapılan incelemesinde elde edilen bulgular; 

“(…) Avukat tanıdıksa onun üzerinden iletme gibi tedbirlerin alınması (…)”, “(…) Tatilde olanlara; ailesiyle, avukatla, mektupla.. Kısacası gönderebileceğimiz her yolu deneyelim inş. (Rnk'dan/iddianameden bir bölüm, dosyasına yeni eklenenen bir belge gibi) - Her odaya iletmeye çalışalım (…)” ve “(…) Ramazanda medreseyi yusufiyedeki arkadaşları unutmayalım inş. Bu açıdan oda yardımlarını mümkünse 2 aylık birden (Nisan, Mayıs - 2000 TL) yatıralım (…)”

TERÖRİSTBAŞININ SOHBETLERİ MEKTUBA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Cezaevinde bulunan örgüt üyelerine örgüt lideri Fetullah Gülen'in sohbet metinlerinin mektup şeklinde getirilerek gerek avukatları gerekse de ziyaret giden aile üyeleri aracılığıyla FETÖ/PDY iltisaklı şahısların kaldığı koğuşlarda belirlenen örgüt üyesine ulaştırıldığı, örgüt içerisinde ODA MEKTUPLARI olarak adlandırılan bu haberleşme yöntemi ile cezaevlerinde bulunan örgüt üyelerine "manevi beslenme" olarak tabir edilen hatırlatmalar yapıldığı belirlendi. Değerlendirmelere göre, böylelikle örgütten kopmalar engellendiği gibi örgütün güncel hedef ve stratejilerini takip etmeleri sağlanarak örgütsel manada diri tutulmaları hedefleniyor.

K.Ş.'den ele geçirilen dijital içindeki Mesaj 101

Mesaj içeriği;

MEKTUP VE ODA YARDIMI

Bu ayki mektubu Faruk abi sizlere iletmiş olmalı. Bu mektubu; çalışanlarımıza, müşterilerimize, tatilde olanlara, çarşıya çıkmayanlara... Kısacası muhatabımız olan herkese mutlaka iletelim inş. Özellikle tatilde olanlara...

K.Ş.'den ele geçirilen dijital içindeki Mesaj 112

Mesaj içeriği;

Hatırlatma-4; Mektup...

Aylık mektup iletme... Çalışanlarımıza, müşterilerimize, tatilde olanlara, çarşıya çıkmayanlara... Kısacası muhatabımız olan herkese aylık mektuplarımızı mutlaka iletelim inş.Tatilde olanların ayın ilk haftası görüşleri oluyor malumunuz. Bu görüşler öncesi veya sırasında mektuplarımızı; Ailelerle Mektupla Avukatla ulaştıralım inşaAllah.

Saffet Sancaklı’nın partiden istifası istendi! Saffet Sancaklı’nın partiden istifası istendi!

ÖRGÜT CEZAEVLERİNDE GÜÇLENMİŞ

Yapılan soruşturmalar sırasında terör örgütünün dışardan aldığıu desteklerle cezaevlerinde güçlendiği de ortaya çıktı. Örgütün güncel yapılanması içerisinde yer alanların ,cezaevilerine girmeleri sonrasında görev yaptıkları yerlerde örgütsel yönetim anlamında eksiklik oluştuğu, yakalananların boşluğununun doldurulamadığı saptandı. Örgütün bu durumda yeni bir görevlendirme yapılana kadar tutuklu yöneticinin rahat etmesi için ortam hazırladığı gözlendi. Tutuklananların cezaevi şartlarının iyileştirilmesi için örgüt tarafından önce tekli hücrede kalanlar normal koğuşa çıkartılıyor. İkinci adımda örgütsel faaliyetlerin sürdürülmse için iltisaklı kişiler aynı koğuşta taoplanıyor. Böylelikle örgüt üyeleri aynı dışarıda oldukları gibi faaliyetlerini sürdürüyor. Geçmişte bu yöntemi PKK ve DHKP/C gibi örgütler sıklıkla kullanmıştı. Örgütün bunu gerek adli makamlardaki irtibatları gerekse de cezaevi çalışanları üzerinden kurdukları irtibatlar ile sağlıyor.

Kumluca ilçesi eski imamı Murat kod adlı K.Y.’nin 13/05/2022 tarihinde illegal olarak yurtdışına kaçmak isterken Edirne ilinde yakalanarak tutuklandığı, Eşi E.Y.'nin güncel bayan yapılanması içerisinde abla olarak yer aldığı, örgüt tarafından sık sık eşini ziyaret için Edirne iline gönderildiği, eşinden aldığı örgütsel talimatları (örgütsel para yardımlarının kimlere yapılacağı, kimlerden para toplanacağı, yurtdışına kaçacak şahısların durumları, yapılacak örgütsel ziyaretler hakkında) yeni imama aktardığı saptandı.

CEZAEVİNDEN TALİMATLARI EŞİ GETİRİYOR

03/08/2022 tarih saat: 20:15:40-20:25:04 K.E. ile E.Y. arasında iş yerinde geçen konuşma:

E.Y. : Ayşe kulin'in Umut isimli kitabı, Hataylı abinin kız çocuğunun doğum günüymüş herhalde fotoğrafı da içine koyup bu adrese içine para da koyacaz gönderecez bir ikincisi
K.E. : Geçenki parayı değil mi
E.Y. :Dedi ki Orhanın durumu biraz iyimiş emekliymiş emekli maaşını alıyormuş o diğerleri
K.E : Kadir T. ile
E.Y. :He onun hiç bir geliri yokmuş evde kiraymış bu zamana kadar hiç görüşülmemiş edilmemiş sıkıntı olmuş yani ee bide dediki BATMAN MERKEZE bildirecekmişsiniz bildirsinler dedi hani ulaştım orda bir kaç arkadaş daha varmış onu da şey biliyormuş hani Kadir beyin eşi biliyormuş onlara da dedi ulaşılsın.

E.Y. : Bide şey dedi finike de iki aile varmış onunla iligileniliyormu
K.E. : Tamam sıkıntı yok ilgileniyoruz onlarla
E.Y. : SOR DEDİ İLGİLENİYORLAR MI ailelerle
K.E. : tamam onlarla ilgileniliyor düzgün para veriliyor siz önce kadını arayın o isimleri alın ondan sonra biz ilgilenelim onla direk yarım yarım olmasın yani
E.Y. : Tamam bi de şey dedi görüştüğümde senki bana bilgi ver bende insanlara söyliyim…

E.Y.’nin aynı zamanda SGK’sız olarak Kumluca ilçesinde örgüte maddi destek sağlayan, aranma kaydı bulunan eşini öncü artçılı olarak Edirne iline götürdüğü, örgütsel para alışverişlerinde kurye olarak görev aldığına yönelik tespitler ile Batı Antalya ilçelerinde FETÖ’den kaydı olan şahısların 400.000 ile 1 milyon arasında bir miktar para karşılığında dosyalarının kapatılmasına yönelik görüşmeler yaptığı şeklinde e-posta ihbarı bulunan A.Ş.’nin yanında çalıştığı ortaya çıkarıldı.

ÖNCE NAKİL SONRA İÇERDEN YÖNETME

Savcılık iddianamesindeki ilginç bölüm ise aynen şöyle:
K.Y.’Nin Edirne ilindeki cezaevinden 06/09/2022 tarihinde Antalya Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna nakledildiğ, önce tekli koğuşa alındığı, E.Y.’nin eşinin tekli koğuştan çıkartılması için A.Ş.’den yardım istediği, A.Ş.’nin Ankara'ya giderek ayarladığı, A.Ş.'nin tutuklunun koğuş durumu sormak amacıyla Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun idari işler kısmında çalışan FETÖ/PDY kaydı bulunan S.D. ile irtibatlı olduğu;

Şahısların bu şekilde ilk etap Kumluca eski ilçe imamı Murat kod adlı K.Y.’yi tekli koğuştan çıkartıp, birlikte hareket ettikleri R.Ç. ile aynı hücreye yerleştirerek Kumluca ilçesinin örgütsel yönetimi için talimatlar göndermek, daha sonrasında ise şahsın cezaevinden çıkartılmasının amaçlandığı, bu yönde örgütün girişimlerinin bulunduğu tespit edilmiştir.