17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de gerçekleşen ve 7.4 büyüklüğündeki Marmara Depremi, Kocaeli, İstanbul, Yalova, Sakarya ve Düzce illerinde büyük yıkıma yol açtı. Deprem sadece 45 saniye sürmesine rağmen 18 bin 373 kişi hayatını kaybetti, 48 bin 901 kişi ise yaralandı.

03.02'DE SAYGI DURUŞU YAPILDI

Kavaklı Sahili'ndeki Marmara Depremi Anıtı önünde düzenlenen anma etkinliğinde, depremin meydana geldiği 03.02 saatine denk gelen anında saygı duruşu yapıldı ve depremde yaşamını yitirenler için dua edildi. Etkinlik kapsamında konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, 17 Ağustos'taki büyük felaketin ardından Gölcük ve diğer ilçelerin güçlü bir şekilde ayakta kalmayı başardığını ifade ederek, bu ilerlemeye tanık olmanın mutluluk verici olduğunu belirtti.

Serim, 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşanan acının 17 Ağustos'taki gibi derin olduğunu vurgulayarak, o dönemde olduğu gibi uluslararası dayanışmanın da devam ettiğini söyledi. Depremin ardından uluslararası toplumun Türkiye'ye yardım elini uzattığını ve bu desteğin önemine dikkat çeken Serim, Türkiye'nin her türlü doğal afette ve salgın hastalıklarda insan ihtiyaçlarına yönelik olarak tüm imkanlarıyla seferber olduğunu vurguladı.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli'nin depremi en yakından yaşamış kentlerden biri olduğunu ve 6 Şubat depremleri sürecinde depremzedelere destek verdiklerini söyledi. Yavuz, kentte risk azaltma çalışmalarının devam ettiğini ve afete karşı dayanıklı bir toplum inşa etme stratejisi izlediklerini belirtti.

Vali Yavuz, okulların güçlendirilmesi ve yenilenmesi süreçlerini anlatarak, kamu binalarının depreme karşı dayanıklı hale getirilmesi çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Yerlikaya, 5,1'lik depremle ilgili son durumu paylaştı Yerlikaya, 5,1'lik depremle ilgili son durumu paylaştı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise depreme hazırlıklı olmanın önemine vurgu yaparak, deprem anındaki doğru davranışların öğrenilmesinin yanı sıra deprem sonrası sürecin de yönetilmesinin önemine değindi. Kentin yöneticilerinin ve kurumlarının deprem sonrası süreçlerde önemli bir performans gösterdiğini ifade eden Büyükakın, kentin sürekli olarak hazırlık ve gelişim içinde olduğunu söyledi.

Büyükakın, Kocaeli'deki 250 bin konutun risk analizinin yapıldığını ve bu sürecin titizlikle yürütüldüğünü belirterek, risk haritasının çıkarılmasının ardından gerekli adımların atılacağını ve kentin daha güvenli hale getirilmesi için çalışmaların devam edeceğini sözlerine ekledi.