Kripto para birimi Bitcoin, bu hafta içinde ikinci kez 30 bin doların üzerine çıkarak yatırımcılarına sevindirici bir yükseliş yaşattı. Coinmarketcap verilerine göre, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının toplam değeri son 24 saat içinde yaklaşık yüzde 3.1 artarak 1.12 trilyon doların üzerine çıktı.

BITCOIN'DE FED ETKİSİ

Özellikle en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Federal Rezerv (Fed) ve ekonomik belirsizliklere yönelik Fed'in faiz oranlarını artırmak konusunda temkinli bir duruş sergileyeceği beklentisiyle yatırımcıların risk iştahını artırması sonucu yüzde 3.5 oranında yükseliş kaydetti. Bu artışla birlikte Bitcoin, 30 bin doların üzerine çıkarak yaklaşık ağustos ayından beri süren 30 bin doların altındaki seyrini sonlandırdı.

7 GÜNDE YÜZDE 11'LİK ARTIŞ

Şimşek: "Ekonomide attığımız adımlar karşılık buluyor" Şimşek: "Ekonomide attığımız adımlar karşılık buluyor"

Bitcoin ayrıca son yedi gündeki değer artışını yaklaşık yüzde 11'e taşıyarak toplam piyasa değerini 579 milyar doların üzerine taşıdı. Ancak, 2021 yılının kasım ayında gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68,990 dolardan bu yana yaklaşık yüzde 56 değer kaybetmişti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk Bitcoin spot borsa yatırım fonu (ETF) lansmanı hala spekülasyonların odak noktasında bulunuyor. Bu hafta içinde dünya genelinde en büyük varlık yönetim şirketi olan BlackRock'un, böyle bir fon için yeşil ışık yakılacağına dair haberler piyasada geçici bir yükselişe neden oldu ve Bitcoin fiyatının 30 bin doları test etmesine yol açtı. Ancak daha sonra bu haberlerin doğruluğu reddedildi.

Bitcoin spot ETF'sinin piyasaya sürülmesi, kripto paranın daha fazla kabul edilmesi ve yaygınlaştırılması açısından büyük bir adım olarak görülüyor. Piyasa değeri açısından ikinci sırada yer alan Ethereum da son 24 saatte yüzde 3.50'den fazla değer kazanarak 1,610 dolar seviyesine ulaştı.