Türkiye'nin güneydoğusunda yaşanan Eyyam-ı bahur ve Afrika sıcaklarının etkisi sona erdi ve şimdi Güneydoğu'dan gelen Basra sıcakları bölgeyi etkisi altına aldı.

O öğretmen yine gündemde! O öğretmen yine gündemde!

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 14 Ağustos'a kadar devam edecek gibi görünüyor.

Diyarbakır Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü'nden Meteoroloji Mühendisi Hümeyra Betül Akgül, bölgede mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıkların 6 ila 10 derece daha yükselebileceğini ifade etti. Diyarbakır'ın 45, Şanlıurfa'nın 44, Mardin'in 40, Batman'ın 45, Siirt'in 43 ve Şırnak'ın 40 derece sıcaklık seviyelerine ulaşacağını belirten Akgül, "Özellikle Perşembe günü en yüksek sıcaklıkları yaşayacağımızı tahmin ediyoruz." şeklinde konuştu.

Güneydoğu bölgesindeki sıcaklıkların Basra kaynaklı olduğunu vurgulayan Akgül, "Daha önce Afrika sıcakları Basra sıcaklarını tetikliyordu, ancak şimdi Afrika sıcaklarının etkisi kayboldu ve Batı illerimizde bir serinleme yaşanıyor. Şu an sıcaklık etkisini tamamen Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gösteriyor. Bu yüzden Perşembe günü en yüksek sıcakları yaşayacağız. Ancak Perşembe'den sonra sıcaklıkların kademeli olarak düşeceğini bekliyoruz. Bu sıcaklar 14 Ağustos'a kadar devam edecek gibi görünüyor." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, yüksek sıcaklıkların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğine dikkat çekerek vatandaşları uyardı.
Şenyiğit, özellikle 11.00 ile 16.00 saatleri arasında gereksiz yere dışarı çıkmamaları konusunda vatandaşlara çağrıda bulundu. Ayrıca yaşlılar, hastalar ve tansiyon sorunu yaşayan kişilerin dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Şenyiğit, "Bu aşırı sıcaklarda dışarıda olmak, özellikle 11.00 ile 16.00 saatleri arasında, beyin kanaması dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir." şeklinde uyarıda bulundu.