Eylül ayı enflasyon verileri için geri sayım devam ederken, AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi sonuçları açıklandı. Anket, 12 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirildi ve katılan uzmanlar, eylül ayında TÜFE'nin yüzde 5,0 artmasını bekliyor.

3 EKİM'DE TÜİK AÇIKLAYACAK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Ekim Salı günü eylül ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Bu önemli veriye yönelik tahminler ise şimdiden gelmeye başladı. AA Finans tarafından yapılan ankete göre, ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 5,0 olarak hesaplandı. Ankete katılan uzmanların beklentileri, en düşük yüzde 4,05 ve en yüksek yüzde 9,0 aralığında değişiklik gösterdi.

Eğer ekonomistlerin tahminleri doğru çıkarsa, eylül ayı enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 56,37 olan yıllık enflasyonu yüzde 61,91'e çıkaracak. Ayrıca, ekonomistlerin 2023 yılı sonu enflasyon beklentisi de eylülde yüzde 65,50 olarak belirlendi.

Hatırlatmak gerekirse, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 9,09 artış göstermişti. Bu nedenle eylül ayı enflasyon rakamları, ekonomik gidişat açısından büyük bir öneme sahip olacak.

Buğday Fiyatları Rehberi | Beyaz ve Kırmızı Sert Buğday Fiyatları Buğday Fiyatları Rehberi | Beyaz ve Kırmızı Sert Buğday Fiyatları

Ekran görüntüsü 2023-09-29 173738