ALEYNA HORASAN

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Ramazan Kurtoğlu, Samimi Haber’de yeni dünya düzeninde mülkiyetsizleştirme üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

Ramazan Kurtoğlu Özel Programı’nda, “Pandemi sürecinden sonra Türkiye’de özellikle emlak fiyatlarının füze hızında yükseldiğini görüyoruz. Bu Avrupa’da da böyle. Ancak Almanya Berlin’de 30 bin evi kamulaştırdı. Dünya geneline baktığımızda “Yeni Dünya Tasarımı”ndaki en büyük husus mülkiyetsizleştirmedir. Ülkemizde çalışan ve işçi kesimin bu fiyatlarla ev alması imkansız hale gelmiş durumdayken milli gelirin yüzde 58’i yüzde 20’lik bir kesime ait. Mülkiyetsizleştirme çabaları için önce ev fiyatlarını ardından enflasyonu yükseltiyorlar” dedi.

Dünyanın yeni düzenini tasarlamak isteyenlerin yeni bir krize ihtiyaç duyduklarını söyleyen Kurtoğlu, 2008’de ABD’de yaşanan mortgage krizine benzer pandemiyle birlikte tedarik krizi oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

KURTOĞLU: NAKLİYE KRİZİ YAŞANIYOR!

Kurtoğlu, dünyada pandemi sürecinden sonra tedarik zincirinin pert olduğunu ve tamir edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

“Nakliye kriziyle birlikte en fazla inşaat sektöründe fiyatlar arttı ve 300 bin liralık eviniz varsa 500 bin lira oldu. Ancak bu artış ev sahiplerinin zengin olması anlamına gelmiyor, çünkü satıp yerine yenisini almak istediğinizde fiyatlar yine çok yüksek oluyor. ABD, Hollanda ve Almanya’da ev fiyatları yüzde 30 oranında düştü, Türkiye’de de son 1 yıldır durağan seyrediyordu ancak önümüzdeki süreçte düştüğünü göreceğiz!”

KREDİYLE EV ALMAYIN!

Yoksulluk sınırı dört asgari ücreti aştı! Yoksulluk sınırı dört asgari ücreti aştı!

Kurtoğlu: “Örneğin bugün 100 bin liralık evi bankadan para çekip aldınız zaten kredili aldığınızda daha fazla ödersiniz. 6 ay sonra, bir yıl sonra aldığınız ev 80 bin liraya düştüğünde zarar etmiş olacaksınız. O yüzden bugünkü mevcut fiyatlarla bankadan kredi çekip ev veya araba almayın” dedi.