İstanbul'un en kalabalık ilçesi Esenyurt, son günlerde artan nüfus, şiddet ve suç olaylarıyla yeniden gündeme geldi. Bu sorunların kaynağının obez büyüme ve travmatik kentleşme olduğunu ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe, bir şehir plancısı olarak bu konuda değerlendirmelerde bulundu. 

esenyurt (3)

ESENYURT'UN KADERİ NASIL DEĞİŞTİ? 

Dr. Buğra Gökçe, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ilçenin tarihinde kritik bir dönemin yaşandığına dikkat çekerek, "1989 yılında Esenyurt köy statüsünden çıkarak belde belediyesi kimliğine kavuştu. 2004 yılında ilk kademe belediyesi haline dönüşen kent, 2008 yılında ilçe statüsüne yükseltildi. Esenyurt'un kaderi de buradan sonra değişti" şeklinde ifadeler kullandı. 

İstanbul'a üç günlük yağış barajlara yaradı! İstanbul'a üç günlük yağış barajlara yaradı!

ESENYURT

OBEZ BİR GELİŞME

Gökçe, 1989 yılından sonra Esenyurt'un 500 bin kişilik bir kent merkezi olarak tasarlandığını ancak 2008'den sonra yapılan değişikliklerle yoğunluğun artırıldığını belirterek, şehrin "obez bir gelişime" maruz kaldığını ifade etti. Bu durumun yoğun yapılaşma ve nüfus artışını beraberinde getirdiğini dile getiren Gökçe, 2008-2022 döneminde nüfusun yüzde 163 artış göstererek 373 binden 983 bine çıktığını aktardı.

"GEÇİCİ SIĞINMACILARIN HEDEFİ HELİNE GELDİ"

Esenyurt'un özellikle yapılaşma ve nüfus artışının altyapı, sosyal donatı alanları, eğitim, yeşil alanlar gibi temel ihtiyaçları karşılayacak şekilde planlanmadığını vurgulayan Gökçe, bu durumun şehirde yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini ifade etti. Ayrıca Esenyurt'un düzensiz göçe maruz kaldığına ve konut ve kira fiyatlarının düşük olması nedeniyle geçici sığınmacıların hedefi haline geldiğine değinmiştir.

esenyurt (2)

YANLIŞ ŞEHİRCİLİK POLİTİKALARI VE PLANSIZ BÜYÜME

Gökçe, Esenyurt'un obez büyüme modeli nedeniyle güvenlik sorunları, altyapı eksiklikleri, sosyal donatı alanlarının yetersizliği gibi çok boyutlu sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Sonuç olarak Esenyurt'un yanlış şehircilik politikaları ve plansız büyüme sonucu büyük sorunlar yaşadığına ve bu sorunların çözümü için adımlar atılması gerektiğine dikkat çekti.