Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Sky News Arabia'ya verdiği röportajın tamamı yayımlandı.

Pakistan'da bir  silahlı saldırıda 8 kişi öldü 26 kişi yaralı Pakistan'da bir silahlı saldırıda 8 kişi öldü 26 kişi yaralı

Esad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Onun istediği şartlarda görüşmeyeceğim" açıklamasına yanıt vererek, Türkiye'yi eleştirdi. Suriye'deki şiddetin artmasından Ankara'yı sorumlu tutan Esad, "Suriye'deki terörizm Türkiye'den kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı.

Esad'tan Erdoğan'a görüşme yanıtı! Esad'tan Erdoğan'a görüşme yanıtı!

ERDOĞAN: "BİZ TERÖRLE MÜCADELE EDİYORUZ"

Esad, Erdoğan'ın "Biz Beşar Esad’la görüşme noktasında kapalı değiliz, görüşürüz. Bütün mesele, onların bize yaklaşım tarzı. Esed maalesef Türkiye’nin Kuzey Suriye’den çıkmasını istiyor. Böyle bir şey olamaz, çünkü biz orada terörle mücadele ediyoruz" sözlerine karşılık olarak "Amacımız Türk güçlerinin Suriye topraklarından çekilmesi, Erdoğan'ın amacı ise Türkiye'nin Suriye'deki işgalini meşrulaştırmak. Erdoğan'ın koşulları altında bir görüşme gerçekleşemez" açıklamasını yaptı.

"BEN VE ERDOĞAN NEDEN GÖRÜŞELİM?"

Esad, Rusya ve İran'ın arabuluculuğunda Erdoğan ile görüşeceği yönündeki söylentilere "Ben ve Erdoğan neden buluşalım? Meşrubat içmek için mi?" şeklinde cevap verdi. Ayrıca Esad, Birleşmiş Milletler ile Suriye'ye geri dönüş projelerinin görüşülmeye başlandığını da ifade etti.