Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye lirasının Amerikan doları karşısında hızla değer kaybetmesinin ardından, salı gece yarısına doğru yayınladığı iki kararname ile memur ve emekli maaşlarını iki katına çıkardı.

Mescid-i Aksa'da cuma! Mescid-i Aksa'da cuma!

HALK MEMNUN

Ancak, İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi kararnameden saatler sonra akaryakıt ve üretim fiyatlarının yükseldiğini ve giderek zora giren ekonomik durum karşısında halkın memnuniyetsizliğinin arttığını bildirdi.

Şam yönetimi, son bir yıldır benzin, ısınmak için yakıt ve ekmek fiyatlarına verdiği sübvansiyon programını yeniden yapılandırıyordu. Esad'ın kararnamesinin ardından çarşamba günü akaryakıta devlet sübvansiyonlarının daha da azaltılmasıyla fiyatlara zam yapıldı.

ESAD

Uzmanlar maaşlardaki artışın Suriyeliler için anlık bir rahatlama getirse de, ekonomik durumdaki kötüleşmenin devam etmesi sebebiyle geçici olacağı yorumunu yapıyor.

New York merkezli düşünce kuruluşu Century International'dan Sam Heller, "Akaryakıt enflasyonu, Suriye'de paranın değer kaybını daha da kötüleştirmeye devam edecek gibi görünüyor" dedi.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Newlines Enstitüsü'nün kıdemli üyesi Karam Shaar da "Bu (ücret) artış, akaryakıt fiyatlarındaki artışlar ve Suriye lirasındaki son değer kaybının ardından silinip gitti" dedi. "(Bu) bir ya da iki ay içinde tamamen yerel fiyatlara yansıyacak" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu yılın başında dolar karşısında 7,000 seviyesinden işlem gören Suriye Lirası, son günlerde 15,000'e geriledi. 2011 yılında iç savaşın başladığı dönemde 1 Amerikan doları 47 Suriye lirası değerindeydi.

Geçen yıl şubat ayında başlayan yeniden yapılandırma kapsamında Başbakan Hüseyin Arnus, sübvansiyondaki kesintinin en yoksul ailelerin hedeflendiği programların daha verimli şekilde işlemesine ve ayrıca ülke borcunun azaltılmasına yardımcı olacağını ifade etmişti.

Buğday ve ekmeğe verilen devlet desteği değişmese de, yükselen enflasyon geçim sıkıntısına yol açarak, ülkede nadir görülen protestolara neden oluyor.

Ülkede 13'üncü yılına giren iç savaş, ülkenin kuzeyini vuran deprem felaketi ve Suriye yönetiminde artan yolsuzluk ve kamu fonlarının kötü yönetimi gibi faktörler ekonomik durumu olumsuz etkiliyor.

Petrol zengini Körfez ülkelerinin yatırım ve yardımlarına yol açabilecek siyasi bir çözüm hakkında bazı erken görüşmeler yapılmış olsa da, Batı liderliğindeki yaptırımlar herhangi bir anlaşmanın meyve vermesi halinde önemli bir engel oluşturuyor.