Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, TELE1'de Açıkça programında Gökmen Karadağ'ın sorularını yanıtladı.

TİP Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay'ın hapis cezasının hukuka uygun olmadığını vurgulayan Baş, "1 Ekim günü Meclis açıldığında eğer Can Atalay tahliye edilmemiş olursa o gün biz Hatay'a gidiyoruz. Çünkü zaten 1 Ekim günü Meclis'te sadece Tayyip Erdoğan'ın gelip konuşma yapacağı bir gündem var ve bu eksikliği kabul etmeyeceğimizi Hatay’da ilan edeceğiz" dedi. Baş ayrıca, Hatay'dan Ankara'ya yürüyüş başlatma kararı aldıklarını belirtti.

Atalay'ın hapishanedeki çalışmalarına dikkat çeken Baş, "Cezaevinde bir milletvekilinin yapabileceği her şeyi yapıyor. Çalışıyor, soru önergeleri hazırlıyor, Hatay gündemlerini çok yakından takip etmeye çalışıyor ama dört duvar arasında yapılabileceklerle dışarıda yapılabilecekler arasında fark var" şeklinde konuştu.

Meral Akşener’in Ankara planı ortaya çıktı Meral Akşener’in Ankara planı ortaya çıktı

Baş, Can Atalay'ın Hatay halkının mağduriyetini sona erdirmek için gezici bir irtibat ofisi kuracaklarını ve her gün farklı Hatay ilçelerine göndererek yurttaşların sorunlarını dinleyeceklerini ifade etti. Ayrıca, Hataylıların Can Atalay'ın tahliye edilmesi konusunda kararlı olduklarını ve bu sürecin sona erdirilmesi için çaba sarf ettiklerini belirtti.